Ruští nacionalisté plánovali během říjnových voleb vpadnout do černohorského parlamentu, zabít premiéra Mila Djukanoviče a uvést k moci proruskou koalici. V neděli to podle agentury AP oznámila černohorská prokuratura.

Vyšetřování podle úřadu naznačuje, že důvodem byla pozvánka země do NATO, členem by se Podgorica mohla stát v nadcházejícím roce.

Senátoři schválili rozšíření NATO o Černou Horu. Pomůže to stabilizovat západní Balkán, řekl Zaorálek - čtěte ZDE

V Černé Hoře bylo během voleb zadrženo asi dvacet srbských a černohorských občanů, mimo jiné i někdejší šéf srbských zvláštních policejních sil. Ve vazbě jich dosud zůstává 14, někteří z nich bojovali i v řadách proruských povstalců na východní Ukrajině, uvedla AP.

Prokuratura oznámila, že nemá žádné důkazy, které by ukazovaly na řízení operace Moskvou, vyšetřovatelé ale mohou doložit, že mezi organizátory pokusu o převrat byli dva nacionalisté z Ruska. Podle prokuratury srbské úřady deportovaly několik ruských operativců, kteří sledovali Djukanoviče z území Srbska.

Během převratu o volební noci mělo podle prokuratury vstoupit do Černé Hory asi 500 lidí, ti by v tomto balkánském státě vyvolávali násilnosti a najali profesionální odstřelovače k zabití premiéra.

O několika zadržených lidech v Srbsku, kteří chtěli v Černé Hoře útočit na instituce, koncem října informoval srbský premiér Aleksandar Vučić. Zároveň podle srbských médií řekl, že v Srbsku byla zaznamenána značná aktivita zahraničních výzvědných služeb, a to z Východu i ze Západu.

Volby v Černé Hoře vyhrála prozápadní Demokratická strana socialistů premiéra Djukanoviče, nezískala ale absolutní většinu.