Po vyklizení tábora migrantů u Calais, zvaného Džungle, začaly v pátek francouzské úřady s evakuací asi tří tisíc migrantů, kteří se utábořili na chodnících pod pařížskou oblohou.

Hned ráno policisté odvedli z provizorního útočiště pod visutou dráhou metra na severu francouzské metropole několik stovek mužů, žen a dětí do autobusů, které rozvážejí migranty do útulků v okolí.

Provizorní a nehygienický tábor byl již několikrát vyklizen, ale před několika týdny opět vznikl. Někteří migranti tam utekli z Calais, jiní přicestovali z Itálie, kam se dostali po nebezpečné cestě z Afriky či Blízkého východu.

"Kam nás vedou? Do Paříže, anebo na venkov?" znepokojoval se devatenáctiletý mladík z Guineje. "Nemám ponětí, kam nás odvezou. Hlavně abych měl doklady. Už měsíc tady stanuji a jsem rád, že vypadnu," svěřil se agentuře AFP osmadvacetiletý Chálid.

Tento týden úřady dokončily rozvoz více než šesti tisíc migrantů, hlavně Afghánců, Eritrejců a Súdánců, z tábora Džungle u Calais do 60 středisek po celé Francii. Nyní, po poklesu teplot a méně než půl roku před prezidentskými volbami, přišla řada na tábořiště na severu Paříže.

Ministryně pro bydlení Emmanuelle Cosseová na místě potvrdila, že evakuace se týká asi 3000 až 3500 migrantů a že pro všechny je zajištěno ubytování. Pro migranty, přepravované osmdesátkou autobusů, je vyčleněno místo v 74 útulcích, vesměs tělocvičnách, v okolí Paříže. Do operace bylo nasazeno na 600 strážců zákona.

%insert_attachment[64444980] priloha.html%

Pařížské tábořiště úřady naposledy vyklidily v polovině září, kdy se operace týkala asi 2100 migrantů, a na konci července, kdy evakuovaly skoro 2500 migrantů. Celkem během třicítky podobných akcí v metropoli bylo evakuováno asi 20 tisíc migrantů.

Pařížská radnice ve snaze zabránit obnově tábořiště vytvořila středisko humanitární pomoci se 400 lůžky, odkud mají být migranti po několika dnech odesíláni do stálejších útulků.

Většina z migrantů neusiluje o azyl ve Francii, ale chce se dostat do Británie. Londýn ovšem posiluje opatření proti tomu, aby se na britské ostrovy nekontrolovatelně dostávali přes Lamanšský průliv migranti, jejichž počet tak ve Francii stále roste.

Související