Vůdce radikálů z Islámského státu Abú Bakr Bagdádí se skrývá stále v Mosulu. Bude-li zabit, celý systém Islámského státu (IS) se zhroutí. Britskému listu The Independent to řekl náčelník generálního štábu armády iráckého autonomního Kurdistánu Fuád Husajn. Boje o Mosul začaly 17. října a v úterý poprvé vstoupily první jednotky na okraj města.

Bagdádí se v roce 2014 prohlásil chalífem území, které IS obsadil na severu Iráku a Sýrie.

Husajn sdělil, že kurdská vláda má z několika zdrojů informaci, že Bagdádí je stále v Mosulu. "Bude-li zabit, bude to znamenat kolaps celého systému Islámského státu," řekl.

Podle Husajna bude IS v případě Bagdádího smrti nucen hledat jeho následníka, který ale nebude mít autoritu, jakou měl Bagdádí. Podle Husajna se vůdce IS už devět měsíců skrývá a je závislý na velitelích, kteří bojují v Mosulu a v Tall Afaru. Mnoho známých a vysoce postavených členů IS bylo od roku 2014, kdy IS začal zabírat sever Iráku, zabito. Husajn počítá s tím, že členové IS budou Bagdádího bránit až do konce, což zřejmě boje v Mosulu prodlouží.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

"Je jasné, že prohrají, ale není jasné, jak dlouho to bude trvat," řekl Husajn. Kurdské pešmergy, kteří se bojů o Mosul účastní, podle něj překvapilo množství tunelů, jež IS vyhloubil pod vesnicemi kolem Mosulu jako své úkryty.

Armáda se v úterý zmocnila televizní budovy na břehu Tigridu, který dělí Mosul na dvě části. Husajn řekl, že rychlost dobytí města bude mimo jiné záviset na tom, zda IS zničí pět mosulských mostů.

Související