Moskevské úřady nechaly zapečetit sídlo místní pobočky organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI), která kritizuje Kreml mimo jiné za porušování lidských práv při náletech v Sýrii. Úřad spravující státní majetek organizaci obvinil, že neplatí včas nájemné, což druhá strana podle agentury Reuters rozhodně odmítla.

Regionální ředitel AI pro Evropu John Dalhuisen v reakci řekl, že tento krok může být součástí tvrdého postupu státních orgánů vůči občanským skupinám, které kritizují Kreml. Nicméně připustil, že může existovat i jiné vysvětlení.

Pracovníci moskevské odbočky AI informovali, že když ve středu přijeli do práce, zjistili, že sídlo je zapečetěné, zámky dveří vyměněné a že je i odpojená elektřina. Na něco takového je podle nich nikdo předem neupozornil.

Moskevský úřad pro správu státního majetku, od nějž si AI kanceláře pronajala, nechtěl nejprve záležitost vůbec komentovat. O něco později pak v prohlášení uvedl, že organizace byla několikrát písemně upozorněna na nedoplatky nájemného.

Tyto stížnosti byly bezohledným nájemcem ignorovány," citoval Reuters z prohlášení. Úřad se tedy na základě porušení smluvních podmínek nájemcem rozhodl smlouvu zrušit. "V této souvislosti byly prostory uzavřeny a zapečetěny," dodal.

Dalhuisen toto "vysvětlení" ale rozhodně odmítl. "Toto bizarní tvrzení jednoduše není pravdivé," uvedl podle Reuters. Řekl, že organizace vůbec nedostala žádná upozornění a kromě toho má dokumenty potvrzující, že nájemné bylo zaplacené, a to včetně za říjen.

"Vzhledem k tomu, že jsme organizace, která podobně jako jiné kritizuje ruské úřady, je možné, že to souvisí s omezováním občanské společnosti. Je ovšem také možné, že jde skutečně o byrokratický zmatek, anebo že je v rámci města ve hře nějaký jiný zájem. V této chvíli nechci spekulovat, dokud nebudeme mít příležitost pokusit se to vyřešit s městskými úřady," řekl Dalhuisen agentuře Reuters.

Mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov se na dotaz novinářů "upřímně" podivil a řekl, že o problémech Amnesty International vůbec nic neví.

Organizace jako Amnesty International, které dostávají peníze ze zahraničí a jsou kritické vůči Kremlu, jsou v posledních letech pod velkým tlakem. Některé byly označeny za "cizí agenty" a ocitly se tak pod drobnohledem úřadů.