Nestává se často, aby policista tvrdil, že zákony jeho země neplatí. A odmítal kvůli tomu potvrdit formulář s pokutou. Jenže přesně to udělali dva policisté v Německu. Jejich kolegové díky tomu zjistili, že mají co do činění s radikálními neonacisty.
Jak vyšlo najevo, oba policisté se hlásí k zakázanému hnutí Reichsbürger, tedy Říšští občané. Tato skupina neuznává existenci současné Spolkové republiky Německo a tvrdí, že stále trvá nacistická Třetí říše. V Německu se k této ideologii podle odhadů hlásí několik stovek lidí.
Přívrženci Říšských občanů se objevují i mezi policisty, jak zjistil deník Süddeutsche Zeitung. Ten si vyžádal údaje o tom, kolik takových případů teď policie prošetřuje. Z dokumentů je patrné, že jich je 15. To se na první pohled nemusí zdát být velké číslo; je to ale čtyřnásobně víc než ještě před pár měsíci. Kromě toho policie prověřuje další čtyřicítku policistů, kteří údajně projevili sympatie k jiným krajně pravicovým skupinám.
Říšští občané jsou ale podle odborníků na neonacistické scéně nejnebezpečnější složkou. Své odmítání existence současného Německa dovádějí až do krajních důsledků, kdy je podle nich možné použít násilí proti německým institucím nebo zaměstnancům státního aparátu.
Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.
Jeden ze členů této radikální organizace, identifikovaný německými médii jako Wolfgang P., minulý měsíc v Bavorsku zastřelil policistu. Ve svém domě v městečku Georgensgmünd nedaleko Norimberku měl arzenál víc než třiceti zbraní. Všechny ale držel legálně, protože byl aktivním lovcem a sportovním střelcem. Úřady mu v poslední době chtěly povolení k držení zbraní kvůli jeho podezřelému chování odejmout. „Od smrti své babičky byl stále zmatenější,“ popsal extremistu jeden ze sousedů. Wolfgang P. s babičkou vyrůstal poté, co jeho matka spáchala sebevraždu. Tento případ tak potvrdil nedávnou analýzu německého ministerstva vnitra, které o Říšských občanech napsalo, že se „přinejmenším část tohoto hnutí nezalekne ani nejhorších násilných činů, včetně vražd“.
Říšští občané mají za nepřátele všechny představitele státu, tedy i politiky. Podle ministerstva vnitra jsou to leckdy právě přívrženci tohoto hnutí, kteří stojí za narůstajícím počtem slovních i fyzických útoků proti politikům. Různých typů napadení politiků letos policie v Německu zaznamenala už přes 800, necelou polovinu spáchala krajní pravice. Její sympatizanti vesměs stojí také za víc než pěti stovkami útoků na cizince, evidovaných v letošním roce.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist