Účinná a lehce použitelná hormonální antikoncepce pro muže je o krok blíž uvedení na trh. Britští vědci podle listu The Times vyvinuli hormonální kombinaci, která se zatím vstřikuje injekcemi a zabrání těhotenství v 96 procentech případů. Časem by ji mělo být možné vtírat do kůže v podobě gelu.

Už dříve studie Světové zdravotnické organizace zjistila, že mix ženského hormonu progestogenu a mužského testosteronu v určitém poměru snižuje množství spermií a dělá muže dočasně neplodné. Mezinárodní tým vědců vedený Brity nyní ověřil, že injekce těchto hormonů, aplikovaná během osmi týdnů, významně snižuje množství spermií po dobu 24 týdnů a zabraňuje početí v 96 procentech případů. Pro srovnání, pilulky pro ženy mají 99,9procentní úspěšnost, kondom 98 procent.

"Je to velmi významný a vítaný pokrok," řekl listu profesor reprodukční medicíny z University of Dundee Chris Barratt.

Vědci dávali injekce 320 monogamně žijícím mužům z Evropy, Austrálie a Asie během 26 týdnů.

Ve chvíli, kdy jejich počet spermií klesl pod milion na mililitr, byli podle studie publikované v Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism požádáni, aby se už spolehli pouze na tuto antikoncepci.

"Před naší studií se sledoval jen počet spermií. Jenže jedinou cestou, jak skutečně zjistit účinnost metody, je požádat páry, aby ji použily, a sledovat, s jakou účinností zabrání těhotenství," řekl profesor Richard Anderson z University of Edinburgh.

Výsledek byl 96 procent, což znamená, že u 288 párů látka účinkovala, 12 mužů z tří set však zůstalo i přes injekce plodnými. Dvacet mužů ze studie odstoupilo kvůli vedlejším příznakům, jako změny nálady, deprese, ztráta libida a kožní problémy.

Vedlejší účinky preparátu, jejž by vědci chtěli vyvinout do podoby gelu, který by si muži vtírali každé ráno do ramene, se nejspíš nikdy nepodaří odstranit. "Ženy se s nimi také musí smířit. Je velmi těžké a vlastně nerealistické vyvinout látku, která bude dostatečně silná a zároveň bez vedlejších efektů," řekl profesor Anderson.

Nyní zveřejněná práce navazovala na studii z roku 2011, kde však byl uváděn poměr vedlejších efektů 39 procent. Další průzkum však ukázal, že velký počet zdravotních problémů, které tito muži měli, nebyl způsoben injekcemi.

"Tři čtvrtiny mužů, kteří průzkumem prošli, uvedli, že by byli ochotni tuto metodu používat. Takže ty efekty asi nebyly tak zlé," uvedl profesor z Sheffield Univerzity Allan Pacey.

Vloni publikovali podobnou studii i Číňané, kteří preparát testovali na tisícovce mužů s 95procentním úspěchem. "Je jisté, že ve společnosti neuspokojená poptávka po efektivní mužské hormonální koncepci skutečně existuje," dodal Pacey.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist