Speciální jednotky irácké armády převezly více než 1000 obyvatel vesnic poblíž města Mosul do bezpečí. Jejich vesnice byly příliš blízko bojové linie. Oznámil to ve středu generál Hajdar Fázil ze speciálních jednotek.

Irácká vláda zaregistrovala zatím rekordní denní počet uprchlíků z Mosulu - podle ní v úterý z města odešlo 3300 lidí. Od zahájení bojů o Mosul, tedy za minulých devět dní, uprchlo z města podle OSN přes 8900 lidí. Podobné číslo - okolo 9000 osob - zmiňuje i Mezinárodní organizace pro migraci (IOM).

Fázil řekl, že obyvatelé několika vesnic byli převezeni do tábora u Chazaru. Specialisté zabezpečují oblasti východně od Mosulu, kde našli síť tunelů, jimiž IS posílal bojovníky a zásoby.

Podle jiného z iráckých velitelů se islamisté stáhli z města Šúra a přesunuli se do Mosulu. S sebou vzali civilisty, které používají jako lidské štíty, a v oblasti nechali nastražené výbušniny, aby zpomalili postup irácké armády.

"Tyto malé vesnice pro ně nemají takovou hodnotu, Mosul je mnohem důležitější. Nechtějí plýtvat svou energií," uvedl irácký generál.

%insert_attachment[64444980] priloha.html%

Irácká armáda a její spojenci se přibližují k Mosulu z několika směrů. Ofenzivy, která začala 17. října, se účastní asi 25 000 iráckých vojáků, oddíly kurdských pešmergů, bojovníci sunnitských kmenů a šíité, jejichž účast povolil stát.

Ofenziva potrvá týdny, nejspíš i měsíce. Radikálové měli měsíce na to, aby se na operaci připravili, a předpokládá se, že ve městě i kolem něj vybudovali rozsáhlé opevnění.

OSN začala zveřejňovat zprávy o krutostech, jichž se IS dopouští na civilistech při ústupu. I mluvčí vysokého komisaře OSN pro lidská práva Rupert Colville uvedl, že IS převáží do Mosulu z blízkého okolí vesničany a dělá z nich lidské štíty. Několik žen a dívek prý členové IS postříleli, protože zaostávaly při přesunu za ostatními.

Colville také kritizoval úřady v Kirkúku, kde IS minulý týden zaútočil na několika místech a pozabíjel na 80 lidí. Úřady pak nařídily uprchlíkům, kteří žili mimo tábory, aby se nechali zaregistrovat s ostatními uprchlíky. Tábory v oblasti Kirkúku jsou ale přeplněné.

"Kurdské oddíly vyhnaly stovky rodin a bojíme se, že pokud to bude pokračovat, zkomplikuje to už tak znepokojující situaci uprchlíků v oblasti," řekl Colville.

Útoky v Kirkúku byly považovány za pokus IS odvrátit pozornost od mosulské fronty. Šíitské milice v úterý oznámily, že dostaly za úkol bránit severoirácký Tall Afar a zabránit členům IS prchat z Mosulu do Sýrie. Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu dnes řekl, že Turecko v případě útoku na Tall Afar zakročí.

Do bojů o Mosul je zapojena také francouzská letadlová loď Charles de Gaulle. Francie dnes oznámila, že prezident François Hollande rozhodl její misi prodloužit do poloviny prosince.

Související