"Teď už celý svět ví, jaké číslo vytočit, když chce někdo zavolat Evropu", pokrčil rameny jeden z diplomatů na summitu lídrů zemí Evropské unie v Bruselu. Narážel na údajný legendární povzdech bývalého amerického ministra zahraničí Henryho Kissingera o tom, že Evropa není jednotná. A odpověď? Když chcete vědět, co si myslí Evropa, volejte 003281, volačku do belgického Namuru, hlavního města provincie Valonsko.

Pokud jde o obchodní politiku, stalo se Valonsko skutečně centrem celé Evropské unie. Jeho parlament ani po vytrvalém několikadenním tlaku doslova ze všech stran nezměnil své odmítavé stanovisko ke smlouvě CETA, obchodní dohodě mezi zeměmi unie a Kanadou.

"To, že jsme sami, neznamená, že se mýlíme," odpovídal kritikům valonský premiér Paul Magnette. Kanadská ministryně obchodu Chrystia Freelandová nakonec po mnohahodinovém jednání s Magnettem odešla s tím, že naděje na dohodu není a vrací se domů. Slovensko, které v současnosti předsedá Evropské unii, se podle zdrojů HN ještě snaží u Kanady zjistit, jestli je podle ní krach jednání s Valony skutečně definitivní.

S Magnettem jednala kanadská vláda i Evropská komise, ale bezvýsledně. Představitelé jednoho z belgických regionů dál odmítají odsouhlasit dohodu CETA. Tvrdí, že kvůli obchodní smlouvě hrozí tlak na privatizaci veřejných služeb, snižování práv zaměstnanců a spotřebitelů nebo snížení ochrany životního prostředí. CETA prý taky vystaví evropské zemědělce nefér konkurenci z Kanady a posílí postavení nadnárodních firem.

Země Evropské unie chtěly obchodní smlouvu slavnostně podepsat na summitu s Kanadou 28. října v Bruselu. Jenže k tomu je nutný jednomyslný souhlas všech členských zemí, a ten belgický chybí. Belgická federální vláda sice dohodu podporuje, podle svých domácích pravidel ale potřebuje svolení všech sedmi parlamentů, které v rámci složité belgické federace existují. Ten regionální valonský hlasoval proti.

CETA

Co přinese Evropě

Podle odhadů má smlouva s Kanadou zvýšit HDP Evropské unie zhruba o 12 miliard eur ročně. Jde o nejvíce ambiciózní obchodní dohodu, kterou kdy unie uzavřela. Do budoucna by mohla podle zastánců sloužit jako vzor moderní obchodní dohody, například pro vyjednávání se Spojenými státy a dalšími partnery. 

Obchodní výhody 

Dohoda má přinést odstranění 98 procent cel a celních překážek. Zvýší také dostupnost pracovních sil a služeb, když zjednoduší vzájemné uznávání kvalifikací. Kanada také zpřístupnila pro evropské dodavatele trh veřejných zakázek i na regionální úrovni. Tyto zakázky mohou přinést desítky miliard eur ročně. Dohoda také obsahuje klauzuli o ochraně investorů. To je podle kritiků její nejvíc problematický bod.

Co přinese Česku 

Česko si od dohody s Kanadou slibuje zvýšení přímého obchodu, především pro strojírenství, dopravní stavby, těžební průmysl, letectví, farmaceutický průmysl nebo v oboru zdravotní techniky. Očekávají se také přímé investice kanadských firem v Česku. 

Země unie Valonům nabídly už několikátou verzi vysvětlujícího a právně závazného protokolu, který reaguje na jejich výhrady. Ujišťuje, že nic z toho, čeho se valonští politici bojí, nehrozí. Diplomaté dávají hlavně jeden příklad: Valonsko je proti tomu, aby měly firmy možnost odvolat se proti rozhodnutí státu k arbitrážnímu soudu, prý je to nedemokratické.

Tato část smlouvy CETA je ale z jejího předběžného vstupu v platnost, o který teď jde, vyloučena. Začala by platit až po definitivní ratifikaci ve všech zemích unie, která bude trvat několik let. Valonský parlament bude mít při té příležitosti opět právo veta, takže by arbitrážní doložku mohl potopit. Česko a další země v ní navíc žádný problém nevidí: "Myslíme si, že to v žádném případě neznamená jakákoliv rizika pro Českou republiku", řekl v Bruselu premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Ostatní země unie i nevalonské části Belgie tak jsou přesvědčené, že odpor Valonů je ideologicky namířen proti volnému obchodu jako takovému a nejde jim o konkrétní věcné argumenty.

Ironicky to vyjádřil předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker: "Překvapuje mě, že když jsme uzavřeli obchodní dohodu s Vietnamem, který je světově proslulý tím, že uplatňuje všechny demokratické principy, nikdo nic nenamítal. Když ale uzavřeme dohodu s Kanadou, která je, jak všichni víme, dokonalou diktaturou, všichni se pohoršují, že nedodržujeme lidská práva."

Juncker narážel na fakt, že Kanada je sociálně nejprogresivnější ze všech velkých zemí západního světa, a je tak podle něj absurdní tvrdit, že mnohonásobně větší Evropě vnutí nějaké nebezpečné standardy.

Pokud dohoda CETA skutečně zkrachuje, bude to mít podle jejích zastánců negativní ekonomický dopad. Analýzy Evropské komise tvrdí, že dohoda by zvýšila HDP Evropské unie zhruba o 12 miliard eur ročně. Na volném obchodu závisí každé sedmé pracovní místo v Evropě. "Jaká hanba a reálná ekonomická škoda pro Evropu!" napsala HN bezprostředně po oznámení valonského veta vysoce postavená diplomatka.

Související