Desítky příslušníků afghánských bezpečnostních sil v posledních dnech zahynuly v bojích s Tálibánem ve městě Laškargáh a okolí na jihu Afghánistánu. S odvoláním na místní představitele o tom v pátek informovala agentura AP. Podle zástupce šéfa provinční rady padlo za uplynulých deset dní v této oblasti přes 200 afghánských vojáků a policistů a dalších sto jich utrpělo zranění. Zabito bylo prý také asi 45 civilistů.

Místní činitelé uvádějí, že provincie Hílmand se svou metropolí Laškargáh čelí nejhorší situaci od svržení islamistického hnutí Tálibán v roce 2001.

V pondělí radikálové spáchali v Laškargáhu sebevražedný útok s pomocí auta napěchovaného výbušninami. O život přišlo nejméně 40 lidí, včetně mnoha policistů. Ozbrojenci následně pronikli do města, kde boje pokračovaly. Řada lidí kvůli střetům z Laškargáhu utekla do sousední provincie Kandahár.

Agentura Reuters uvedla, že v úterý byla usmrcena asi stovka afghánských policistů a vojáků při přepadení bojovníky Tálibánu. Stalo se tak ve chvíli, kdy se bezpečnostní síly pokoušely stáhnout ze svých pozic asi 12 kilometrů za městem, kde byly dlouhou dobu obklíčeny.

Bojovníci Tálibánu se rovněž na místě zmocnili 22 obrněných vozů Humvee, desítek nákladních vozidel a stovek pušek.

"Byla tam celá naše jednotka a kromě mě a dvou dalších odtud nikdo nevyvázl živý," řekl agentuře Reuters vládní voják Fáiz Muhammad se zkrvaveným obvazem na hlavě.

Hílmand je společně s Kandahárem považován za baštu Tálibánu. Podle místních činitelů má toto fundamentalistické hnutí nyní pod kontrolou 85 procent území provincie Hílmand. O Laškargáh svádějí vládní složky a povstalci prudké boje už několik měsíců.

Související