Niger dostane miliony eur přímé pomoci jako příspěvek na omezení migračního tlaku na Evropu. V Niamey to v pondělí přislíbila německá kancléřka Angela Merkelová, která je kvůli problematice uprchlíků na třídenní cestě po afrických zemích. V neděli šéfka německé vlády navštívila Mali, pro jehož stabilizaci doporučila kombinaci vojenské podpory a rozvojové pomoci.

"Samotná armáda nemůže přinést bezpečnost a mír," řekla podle agentury AFP Merkelová na nedělní tiskové konferenci s malijským prezidentem Ibrahimem Boubacarem Keitou.

Na severu Mali, kde operují povstalečtí Tuaregové i islamisté, je podle kancléřky situace velmi špatná. Obyvatelstvo těchto oblastí, které chtělo nezávislost, je podle Merkelové nutné integrovat v nové celostátní armádě.

Merkelová v Bamaku navštívila i německé vojáky. Berlín se podílí na mírové misi OSN v Mali (MINUSMA) a do července také Německo velelo malijské výcvikové misi Evropské unie (EUTM). Před Merkelovou nebyl v Mali dosud žádný šéf německé vlády.

"Je důležité, aby Afrika nepřicházela o své nejlepší mozky," uvedla dále Merkelová v narážce na migraci. Keita ujistil, že jeho země pracuje na omezení migračních toků směrem do Evropy.

%insert_attachment[64444980] priloha.html%

Kancléřka pak odjela do sousedního Nigeru, kde chce Německo postavit základnu na podporu mise MINUSMA.

V Niamey podle agentury DPA Merkelová slíbila podporu bezpečnosti a hospodářskému rozvoji v této nejchudší zemi světa. Až 17 milionů eur (459 milionů korun) přímé pomoci Nigeru má přispět ke snížení počtu Afričanů, kteří z kontinentu odcházejí nebo se živí pašeráctvím.

Západoafrický Niger je jednou z nejdůležitějších tranzitních zemí, přes které proudí afričtí uprchlíci do Libye a pak se snaží dostat přes Středozemní moře dál do Evropy.

Nigerský prezident Mahamadou Issoufou spolupráci na řešení migrace podpořil. Prohlásil ale, že jeho země potřebuje od EU mnohem větší finanční injekci, k čemuž se však Merkelová postavila zdrženlivě. Důležitá je podle ní efektivita vynakládání prostředků.

Na závěr své cesty po Africe zamíří kancléřka v úterý do Etiopie, kde má být mimo jiné přijata v sídle Africké unie.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist