Sečtení prakticky všech hlasů odevzdaných v sobotu v gruzínských parlamentních volbách potvrzuje vítězství vládního hnutí Gruzínský sen miliardáře Bidziny Ivanišviliho. Vyplývá to ze zprávy volební komise, kterou v pondělí publikoval gruzínský tisk. Vedení strany už oznámilo, že počítá se zajištěním ústavní většiny.

Gruzínský sen získal 49 procent hlasů a podle očekávání porazil opoziční Sjednocené národní hnutí (UNM), které založil někdejší gruzínský prezident Michail Saakašvili. UNM je s velkým odstupem druhé se ziskem 27 procent. Do parlamentu se ještě dostane Vlastenecké sdružení s pěti procenty hlasů.

Definitivní tečku za volbami udělá 2. listopadu až druhé kolo, v němž budou voliči o poslancích rozhodovat většinovým systémem v jednomandátových okrscích. Ze 150 poslaneckých míst bude tímto způsobem rozhodnuto o obsazení 73 křesel. Ve zhruba 20 okrscích si už vítězové v sobotním prvním kole zajistili poslanecký mandát ziskem nadpoloviční většiny hlasů.

Pozorovatelská mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) v prohlášení zhodnotila volby vcelku pozitivně. Ocenila, že byly konkurenční a dobře zorganizované a základní práva byla celkově respektována.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist