Stovky lidí v pondělí při oslavách výročí znovusjednocení Německa v Drážďanech daly najevo svůj odpor vůči kancléřce Angele Merkelové a spolkovému prezidentovi Joachimu Gauckovi. Převážně pravicoví protestující pokřikovali "táhni" nebo "Merkelová musí pryč". Oba politiky přitom podle televize n-tv označovali za zrádce lidu.

Merkelová: Německo nebylo na uprchlíky dostatečně připravené. Ale za svými rozhodnutími stojím - čtěte ZDE

V saském hlavním městě v pondělí za účasti řady předních politiků vrcholí oslavy 26. výročí znovusjednocení Německa. Hněv protestujících z řad strany Alternativa pro Německo (AfD) a protiislámského hnutí Pegida směřoval zejména proti Merkelové a Gauckovi, kteří jsou známí svou vstřícností vůči uprchlíkům.

Aby policie zajistila přístup politiků na pondělní oslavy, musela část protestujících vytlačit. Strážci zákona, kteří to uvedli na Twitteru, jsou v Drážďanech nasazeni v počtu asi 2600.

Bezpečnostní obavy zvýšily před víkendem exploze dvou improvizovaných bomb. Jedna byla nastražena před mešitou a druhá před mezinárodním konferenčním centrem. Naštěstí nikoho nezranily.

Sasko je v rámci Německa nechvalně proslulé výpady proti uprchlíkům nebo žhářskými útoky na jejich ubytovny.

%insert_attachment[64444980] priloha.html%

Trojici žhářských útoků, i když tentokrát proti policejním autům, zaznamenaly úřady i v neděli.

V pondělí očekávají 11 demonstrací, a to jak protiimigračních, tak takových, které vyzvou k toleranci.