Británie spustí článek 50 unijní smlouvy ohledně vystoupení z Evropské unie do konce března příštího roku. Řekla to v neděli stanici BBC premiérka Theresa Mayová.

Při vyjednávání v následující dvouleté lhůtě o podmínkách odchodu Británie z unie hodlá přihlížet k přání Britů kontrolovat pohyb lidí z EU.

"Spustíme článek 50 do konce března příštího roku," uvedla Mayová, která od svého červencového nástupu do čela vlády odmítala upřesnit harmonogram dalšího postupu.

Oznámení Mayové podle agentury AFP potěší Brusel, který neskrýval netrpělivost a přál si co nejdříve vědět, jak Londýn naloží s výsledkem referenda z 23. června, v němž většina Britů hlasovala pro brexit. Unie čelí nejhorší krizi ve svých dějinách, se vzestupem populismu a euroskepticismu, přílivem migrantů a nejistými hospodářskými vyhlídkami.

Vyjádření Mayové má rovněž uklidnit a semknout řady konzervativců, scházejících se ode dneška na výroční stranické konferenci v Birminghamu. Brexit bude klíčovým tématem jednání.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

Premiérka však nezabíhala do detailů: opět prohlásila, že chce vyjednat co možná nejlepší dohodu o odchodu z EU, ale podle AFP neupřesnila, jestli dá přednost zachování společného trhu, nebo kontrole imigrace požadované přívrženci brexitu. "Lidé si přejí, aby vláda byla schopná rozhodovat, kdo smí vstoupit (na britské území), a to je důležité," poznamenala. Současně dodala, že vysoce kvalifikovaní přistěhovalci jsou nadále vítáni.

Premiérka avizovala, že v nadcházejícím legislativním programu vlády bude zrušení zákona o přistoupení Británie do EU, které však začne platit až odchodem z EU. Vláda také převezme veškeré zákony pramenící z členství v EU do britského právního řádu. Teprve postupně je bude revidovat a nepotřebné zákony rušit.

Mayová již v rozhovoru s nedělníkem The Sunday Times uvedla, že zrušení zákona z roku 1972 o přistoupení Spojeného království k unii bude znamenat "první krok, aby se Británie zase stala svrchovanou a nezávislou zemí" a "moc se vrátí voleným institucím v naší zemi".

Tento zákon by podle ministra dopravy Chrise Graylinga měl být přijat mezi květnem 2017 a květnem 2018. "Některé věci (z unijní legislativy) si budeme chtít ponechat, například v ochraně životního prostředí či zaměstnaneckých práv, ale jsou jiné věci, kterých se budeme chtít zbavit," řekl tento přívrženec brexitu televizi ITV.