Rusko posílilo svou leteckou základnu v Sýrii a dopravilo tam několik bombardérů. Napsal to v pátek ruský list Izvestija, podle nějž je armáda připravena poslat i letadla na podporu pozemních operací. List se odvolává na nejmenovaného armádního představitele, ale ruské ministerstvo obrany zprávu zatím nepotvrdilo. Rusko posílá letouny do Sýrie v době, kdy syrský režim a jeho spojenci opět obnovili boje ve východním Aleppu.

Na základnu Hmímím podle listu dorazila skupina bombardérů Su-24 a Su-34. "Bude-li to zapotřebí, bude letectvo ve dvou třech dnech ještě posíleno. V jednotkách už byly vybrány letouny přímé vojenské podpory Su-25, které čekají na rozkazy velitelů," sdělil zdroj k případnému dalšímu navýšení ruských leteckých sil.

Rusko je do syrské války vojensky zapojeno od loňska a podle pátečních zpráv při ruských náletech od té doby zahynulo na 9 tisíc lidí. Prezident Vladimir Putin letos v březnu nechal část ruských letadel z Hmímímu stáhnout s tím, že cíle, jichž chtěl Kreml v Sýrii dosáhnout, se podařilo splnit. Řekl ale také, že v případě potřeby budou letadla poslána zpět.

Nyní, po kolapsu příměří sjednaného 9. září s USA, Rusko opět znásobilo podporu syrské armády. Syrský režim spolu se spojenci minulý týden obnovil boje ve východním Aleppu, kde za týden zahynulo přes 300 lidí a skoro 850 osob utrpělo zranění. Týden trvající boje o Aleppo jsou považovány za nejtěžší od roku 2012, kdy bylo město rozděleno na části ovládané armádou a opozicí.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

 

Páteční těžké boje o Aleppo potvrdily obě strany. Už ve čtvrtek armáda dobyla uprchlický tábor Handarát severně od města. Tábor obsadil její spojenec, libanonský Hizballáh, a podle vládních zdrojů mají jeho lidé pod kontrolou také nemocnici Kindí. Povstalci ale tvrdí, že boj pokračuje a že nemocnici Kindí zatím nepřítel nezískal.

Organizace Lékaři bez hranic (MSF) vyzvala syrský režim a jeho spojence Rusko, aby "krvavou lázeň v Aleppu ukončily". "Celé východní Aleppo se stalo ohromným terčem a civilisté tam prolévají krev," řekl ředitel operací MSF Xisco Villalonga. Syrská vláda má podle něj skoncovat se "systematickým bombardováním" a Rusko jako její politický a vojenský spojenec má "odpovědnost využít svůj vliv a zastavit boje".

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun v pátek oznámil, že vytvoří vyšetřovací komisi, která se bude zabývat nedávným tragickým útokem na humanitární konvoj v provincii Aleppo.

Konvoj Červeného půlměsíce s humanitární pomocí byl zasažen minulý týden v pondělí u města Urm al-Kubra. USA i některé další země obvinily z útoku Rusko. Při náletu na kamiony s humanitární pomocí zahynuly dvě desítky lidí. Britský velvyslanec při OSN Matthew Rycroft v této souvislosti dokonce hovořil o válečných zločinech. Moskva všechna obvinění odmítla.

Podle koordinátora humanitárních operací OSN Stephena O'Briena zhroucení americko-ruské spolupráce v Sýrii poškodí úsilí OSN dopravit do země humanitární pomoc. Reagoval tak na výrok amerického ministra zahraničí Johna Kerryho, který tento týden pohrozil vypovězením rozhovorů s Ruskem o obnově příměří v Sýrii.

Záběry z dronu odhalují z výšky, jak vypadá rozbombardované východní Aleppo

Záběry z dronu odhalují z výšky, jak vypadá rozbombardované východní Aleppo

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist