Súdánská armáda letos nejméně ve 30 případech použila chemické zbraně v oblasti Dárfúru. Na následky užití těchto zbraní zemřelo až 250 lidí. Ve čtvrtek z toho vládu v Chartúmu obvinila mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International. Mluvčí súdánské armády zprávu označil za chybnou.

Jednání o míru na jihu Súdánu zkrachovala. Vláda a povstalci se navzájem obviňují z maření pokusů o dohodu - čtěte ZDE

"Používání chemických zbraní je válečný zločin. Důkazy, které jsme shromáždili, jsou věrohodné a ukazují režim, který úmyslně vede útoky proti civilnímu obyvatelstvu v Dárfúru beze strachu z mezinárodního postihu," řekla agentuře Reuters Tirana Hassanová z Amnesty International.

Podle Amnesty International zřejmě súdánské síly používaly v Dárfúru bojový plyn yperit známý také jako hořčičný plyn. Zatím poslední takový útok se podle organizace stal v první polovině září. Většina obětí chemických útoků byly děti. 

Súdánská vláda obvinění Amnesty International odmítla. "Obvinění je nepodložené a uměle vykonstruované," uvedl súdánský velvyslanec při OSN Omer Mohamed. Podle něj jeho země nikdy neměla žádné chemické zbraně.

%insert_attachment[64444980] priloha.html%

Armádní mluvčí zprávu Amnesty označil za "nesprávnou". "Situace nevyžaduje intenzivní bombardování, na místě už nejsou povstalci. Vojáci dostali rozkaz nemířit na povstalce, pokud jsou ve vesnicích nebo v oblastech obývaných civilisty," řekl mluvčí armády.

Navíc jsou podle něj masivní vojenské operace v Dárfúru vyloučeny, protože "se vláda snaží problém řešit politickými prostředky".

Dárfúr, kde žije mnoho etnických skupin, byl až do roku 1994 jedním regionem. Ústřední súdánská vláda pak začala oblast postupně rozdělovat na pět států. V roce 2003 vypukla ozbrojená vzpoura nearabských skupin, které se cítily ze strany Chartúmu utiskovány. Konflikt si podle OSN vyžádal už asi 300 tisíc mrtvých, více než milion lidí pak vyhnal z domovů. Násilí se v poslední době zmírnilo, ale stále trvá.