Na Slovensku v druhém zářijovém týdnu praskl vřed a hnis z něj se vylil na celou společnost. Díky jedné matce a jedné poslankyni se země podívala za dveře jednoho ze svých největších resocializačních ústavů pro děti, Čistého dne v Galantě, a zjistila, že tu terapeuti celá léta sexuálně zneužívali svěřené děti a trápili je nepřiměřenými tresty. Televize a noviny popisují denně nové detaily případu, v pohotovosti je slovenská prokuratura, parlament, policie i ministerstvo sociálních věcí. Případ čtrnáctileté Natálie vzbudil všeobecný šok a Slovensko má naději, že se díky tragédiím změní jeho citlivost k dětem z okraje společnosti.

Hokejka a lavor

Hnědovlasá kavárnice Drahomíra v kavárně kousek od centra Bratislavy zpoza barového pultu nepřítomně hledí na prázdné stolky a židle, občas sáhne po telefonu a prohlíží si fotky pohledného rozesmátého děvčete, vzpomínku na dobu, kdy svou dceru měla doma. Její Natália je dosud v resocializačním ústavu, kam ji před dvěma lety po žádosti matky o pomoc přidělil soud, když ve 14 letech začala, jak se říká, experimentovat s marihuanou a pervitinem. V posledních pár týdnech už Natálie aspoň pobývá jinde než v Čistém dni, kde se jí stalo tolik zlého.

Za těch posledních 14 dní, kdy "kauza Natália" plní slovenské noviny a televizní zpravodajství, si matka všimla, že s ní novináři přestali jednat s počáteční obezřetností: když totiž zkušenosti Drahomíry a její dcery zveřejnila na svém blogu počátkem září opoziční poslankyně ze strany SaS Natália Blahová, znělo popsané utrpení děvčete tak neuvěřitelně, že novináři zprvu váhali, zda poslankyni nepřeskočilo.

Že by bylo možné, aby za zdmi ústavu určeného k pomoci dětem terapeuti využívali své převahy a se svěřenkyněmi běžně souložili? Že by bylo možné, aby matka, která si při pochybnostech do ústavu prorazila cestu přes personál bránící jí ve vstupu, našla svou dceru ležet na podlaze na matraci v improvizované marodce, v horečce a od pasu dolů nahou, s nohama roztaženýma od sebe, aby ji méně soužily mokvající boláky na stehnech a genitáliích způsobené pokročilými pohlavními chorobami? Že by bylo možné, aby se v ústavu v Galantě za několik posledních let nenašel nikdo, kdo by zaběhaný systém souloží, tvrdých trestů a ponižování dětí od 14 let naboural, zveřejnil, zničil?

Jak jde den za dnem, na povrch se dostávají další a další svědectví o životě dětí a mladých lidí v ústavu Čistý den. A jak se jeho ředitel Mgr. Peter Tománek při svých výstupech na veřejnosti čím dál víc zamotává do očividných lží (ze začátku tvrdil, že souložníkem Natálie byl "pouhý" chovanec, nikoli zaměstnanec, což už policie vyvrátila), agresivních výhrůžek novinářům referujícím o případu a zarputilého mlčení, začíná to vypadat, že o zprvu neuvěřitelném svědectví pochybuje z lidí sledujících případ už málokdo.

V novém Respektu 39/2016 dále najdete: I obalka R39 oprava

SPECIÁL:  80 let s Václavem Havlem

První Čech, který chtěl bojovat za IS

Ukrajina po dvou letech války

Praha se pomalu vrací na kulturní mapu Evropy

Navíc vyšlo najevo, že zneužitých dívek bylo daleko víc: televize odvysílala svědectví matky dívky nucené podstoupit operaci po skupinovém sexu s terapeutem a dvěma dalšími dívkami a na prokuraturu přišla minulý týden vypovídat i bývalá zaměstnankyně, která sex v ústavu potvrdila. "S dětmi souložil každý kromě jednoho kolegy a kolegyně," řekla žena, která si přeje zatím zůstat v anonymitě, svědectví bývalé zaměstnankyně předložil médiím právní zástupce rodiny. Žena popsala prokuratuře i tělesné tresty: jak po podezření z krádeže peněz zbili terapeuti chovance hokejkami a jak dívka podezřelá ze spolknutí odcizené bankovky musela v dřepu nad lavorem pít litry vody tak dlouho, dokud bankovku nevyzvrátila.

Veřejnost už ví i to, že matka Natálie podala kvůli zneužívání dcery trestní oznámení již zhruba před rokem, ale policie případ odložila s vysvětlením, že zaměstnanec ústavu si prý nevšiml, že je dívce teprve 14 let, a ředitel tu možnost dosvědčil. Přitom věk Natálie při prvním zneužití nebyl podstatný, protože věková hranice je u svěřenců v ústavu podle zákona vyšší než 15 let, nesmí se s nimi pohlavně žít až do 18 let. Jak je možné, že byl očividný případ s přiznáním "terapeuta" zameten pod koberec, kontrola generální prokuratury teprve zjišťuje.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.