Šéf Facebooku Mark Zuckerberg a jeho manželka Priscilla Chan ve středu slíbili více než tři miliardy dolarů na plán "prevence a léčby všech nemocí v životě našich dětí".

Chan řekla, že doufá, že tak ušetří rodičům bolest, kterou často vídala jako dětská lékařka.

Svou iniciativu oznámili na akci v San Francisku, které se zúčastnili podnikatelé i politici, včetně spoluzakladatele společnosti Microsoft Billa Gatese, starosty San Franciska Edy Leea nebo kalifornského guvernéra Gavina Newsoma.

Zuckerberg uvedl, že věda a lékařská komunita učinily za posledních padesát let rychlý pokrok. Zmínil, že se podařilo téměř eliminovat dětskou obrnu či vymýtit pravé neštovice.

"Většinu úmrtí dnes způsobují jen čtyři druhy onemocnění," dodal Zuckerberg v příspěvku na své facebookové stránce - uvedl rakovinu, srdeční choroby, infekční choroby a neurologická onemocnění. "Se správnou technikou můžeme učinit pokrok i v případě těchto všech."

Plán zahrnuje vytvoření výzkumného centra, nazvaného Biohub. V něm se má vyvíjet čip diagnostikující onemocnění či způsoby nepřetržitého monitorování krevního oběhu a mapování typů buněk v těle.

Chan a Zuckerberg věnují Biohubu, který bude sdružovat vědce a výzkumníky z Kalifornské univerzity v San Francisku, z Kalifornské univerzity v Berkeley a ze Stanfordovy univerzity, v příštích deseti letech 600 milionů dolarů.

Úvodními dvěma projekty Biohubu bude Atlas buněk, tedy mapy buněk řídících hlavní orgány těla, a Iniciativa infekčních onemocnění vyvíjející nové nástroje, testy, očkovací látky a strategie pro boj s nemocemi, jako je HIV, ebola a zika.

Biohub povede profesor z Kalifornské univerzity v San Francisku Joseph DeRisi a profesor ze Stanfordovy univerzity Stephen Quak.

Cori Bargmann z Rockefellerovy univerzity povede všechny vědecké iniciativy Zuckerberga a Chan.

Každý výzkum, materiál či nástroj pocházející z Biohubu, který bude spolupracovat se sítí 10 až 15 laboratoří po celém světě, bude "k dispozici všude a pro každého vědce", řekl Bargmann.