Saský ministr vnitra Markus Ulbig (CDU) chce, aby bylo 17 iráckých křesťanů, kteří se letos dostali do Česka a pak získali dočasný církevní azyl v Sasku, deportováno do České republiky. Informovala o tom agentura DPA. Evangelická jednota, která jim azyl udělila, jedná s úřady a hledá řešení situace po 23. prosinci, kdy šestiměsíční církevní azyl vyprší.

V případě lidí z krizových oblastí by podle Ulbiga mělo být "jedno, zda budou přijati na české, nebo německé straně". Jde o jejich ochranu a ta by jim měla být poskytnuta stejně tak na české, jako na německé straně, domnívá se saský ministr vnitra. V Evropě teď podle něj neexistuje v tomto směru možnost volby.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

Saský ministr v úterý představil vládě své spolkové země novou koncepci řešení migrace. V ní mimo jiné navrhuje snížit počet přijímacích uprchlických zařízení v Sasku na polovinu. Z dosavadních 15 tisíc míst chce Ulbig ponechat asi 7,5 tisíce míst, z toho 2400 jen jako rezervu. Při rozhodování o uzavření středisek by podle něj neměly hrát roli obavy z protestů. Do konce roku by chtěl Ulbig uzavřít dvanáct přijímacích zařízení pro migranty.

Sedmnáct Iráčanů, o nichž hovořil Ulbig, je ze skupiny iráckých křesťanů, kterou do Česka letos v rámci zvláštního programu přivezl Nadační fond Generace 21. V dubnu odešlo 25 z nich do Německa, kde byli umístěni do uprchlického tábora v Drážďanech. Německý soud ale později rozhodl, že dvacet z nich má být vráceno do České republiky. Pětice mohla v zemi zůstat, protože tam má rodinu.

Iráčané se ale do Česka vrátit nechtějí. Sedmnácti z nich se podařilo v červenci získat církevní azyl od Evangelické jednoty bratrské v saské obci Herrnhut. Trojice Iráčanů zmizela. Podle sobotní informace Mladé fronty DNES je několik Iráčanů z této skupiny v Maďarsku. Maďarsko je hraniční zemí schengenského prostoru a podle MF Dnes se tam chtějí vydávat za nové uprchlíky a žádat znovu o azyl.

Církevní azyl vyprší Iráčanům uplynutím šestiměsíční lhůty, po níž je podle dublinských dohod automaticky za azylové řízení zodpovědné Německo. Evangelická jednota bratrská v Herrnhutu se obává, že devět dospělých a osm dětí, jimž azyl udělila, bude vydáno do Česka, které je pošle zpět do Iráku. Mluvčí jednoty Erdmann Carstens agentuře DPA řekl, že jednota jedná s úřady a hledá řešení. Zatím ale nemůže poskytnout informace.

Přijetím celkem 153 křesťanských uprchlíků z Blízkého východu chtěla česká vláda podle DPA demonstrovat ochotu převzít odpovědnost v uprchlické krizi, ač v EU hlasovala proti přerozdělování běženců. Nešlo to ale podle plánu a někteří z prvních příchozích sedí již týdny v církevním azylu v Herrnhutu, napsala DPA.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist