Příměří dojednané Spojenými státy a Ruskem "prakticky selhalo a skončilo" a neexistuje naděje, že by do povstalci drženého východního Aleppa byla doručena pomoc. Agentuře Reuters to řekl jeden ze zástupců povstalců z Aleppa. Příměří mezi syrskou vládou prezidenta Bašára Asada a rebely platilo od minulého pondělí. Syrská armáda oznámila, že ho bude dodržovat do nedělní půlnoci. Rusko jako její spojenec v pondělí oznámilo, že nemá smysl, aby syrská armáda dodržovala příměří jednostranně, když klid zbraní porušují povstalci a když USA nejsou schopny spolupracovat.

"Domnívám se, že prakticky selhalo a skončilo," řekl Zacharíja Malahifdží. Jak dodal, ještě se uvidí, zda bude možné "teoreticky" něco udělat, aby se klid zbraní podařilo zachránit.

Na dotaz, zda očekává, že se do obléhaného syrského města podaří doručit pomoc, která již týden stojí na syrsko-tureckých hranicích, uvedl: "Neexistuje žádná naděje. Už několik dní se s tím otálí. Pokaždé s jinou záminkou. Nemyslíme si, že je naděje v současné době tu pomoc doručit."

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

Ruský generál Sergej Rudskoj v Moskvě řekl, že příměří "nemá smysl", protože ho povstalci opakovaně porušili a USA nespolupracují. USA podle generála nemají dost prostředků vyvinout tlak na syrskou opozici a povstalci režim příměří nedodržují. "Syrští vojáci a civilisté stále umírají. USA nemají dostatečný vliv na opozici a nejsou obeznámeny se situací v terénu," řekl Rudskoj. Pozorovatelé ruského ministerstva obrany podle něj zaznamenali v posledních 24 hodinách 53 případů porušení příměří. Ministerstvo tvrdí, že má informace, podle nichž se jednotky takzvané umírněné opozice spojují s teroristickými skupinami a připravují s nimi útoky společně.

Podle Syrské organizace pro lidská práva (SOHR), která situaci v zemi monitoruje z Británie, bylo během týdenního příměří v Sýrii zabito 92 lidí.

Mezi oběťmi je 29 dětí a mladistvých a rovněž 17 žen. Tato čísla nezahrnují desítky syrských vojáků a bojovníků Islámského státu, kteří zahynuli ve východosyrské provincii Dajr az-Zaur.

Příměří se netýkalo ozbrojenců z Islámského státu a ze skupin napojených na al-Káidu.

V sobotu letadla koalice vedené Američany omylem zasáhla syrské armádní pozice blízko letiště u Dajr az-Zauru, což vyvolalo roztržku mezi Ruskem a USA. Při útoku zahynulo více než šedesát vojáků. Asad v pondělí tento útok označil za zjevné napadení. USA po útoku vyjádřily politování a americká armáda uvedla, že by koaliční jednotky záměrně neútočily na syrské vojáky. USA se prý domnívaly, že útočí na pozice Islámského státu.

OSN vyjádřila zklamání ohledně pomoci v Aleppu

Šéf humanitárních operací OSN Stephen O'Brien vyjádřil své zklamání nad tím, že pomoc, která již týden stojí na syrsko-tureckých hranicích, se stále ještě nedostala do obléhaného východního Aleppa. Důvodem bylo mimo jiné porušování příměří a zablokovaná zásobovací trasa.

OSN si rovněž stěžuje na to, že nezískala potřebná povolení a bezpečnostní záruky od syrské vlády.

"Jsem zarmoucený a zklamaný, že konvoj OSN stále ještě nevyrazil z Turecka do Sýrie a bezpečně se nedostal do východního Aleppa, kde uvázlo až 275 tisíc lidí bez jídla, vody, potřebného přístřeší či lékařské péče," uvedl O'Brien ve svém prohlášení.

Útočila i Británie

Británie oznámila, že se podílela na sobotních náletech v Sýrii, při kterých mezinárodní koalice vedená USA usmrtila přes 60 syrských vojáků. Jak sdělilo britské ministerstvo obrany, Londýn nyní úzce spolupracuje s Američany, kteří incident vyšetřují. "Británie by úmyslně nemířila na syrské vojenské jednotky," citovala z prohlášení ministerstva agentura Reuters.

Ruské ministerstvo obrany v sobotu uvedlo, že americké stíhačky usmrtily přes 60 syrských vojáků. Na čtyřech náletech se údajně podílely dva letouny typu F-16 a dva typu A-10, které přiletěly z oblasti Iráku.

Podle SOHR přišlo ve východosyrské provincii Dajr az-Zaur o život dokonce nejméně 90 syrských vojáků.

Spojené státy vyjádřily nad neúmyslným zabitím syrských vojáků politování. Jak uvedly, domnívaly se, že bombardují pozice ozbrojenců z Islámského státu.

Související