Při nedělním útoku ozbrojenců na indickou armádní základnu v Kašmíru zemřelo 17 vojáků. Podle agentury Reuters o tom informoval armádní mluvčí. Při jednom z nejkrvavějších incidentů během čtvrt století trvajícího konfliktu o spornou oblast na hranici Indie a Pákistánu byli čtyři z útočníků zabiti. Indický premiér Nárendra Módí útok ostře odsoudil, Pákistán odpovědnost za čin odmítl.

Základna byla přepadena nad ránem, kdy útočníci podle mluvčího překvapili vojáky ve spánku. Ministerstvo obrany uvedlo, že dalších 35 lidí bylo zraněno.

V oblasti nedávno vzrostlo napětí v souvislosti se separatistickými náladami mezi muslimským obyvatelstvem. To pořádá masové protesty, které již dva měsíce zaměstnávají bezpečnostní složky, čehož podle policie využívají ozbrojení separatisté k útokům. Během protestů, jež začaly 8. července v reakci na zabití jednoho ze separatistických vůdců, zemřelo již 78 lidí a stovky osob byly zraněny.

"Ujišťuji národ, že ti, kteří jsou za tímto zbabělým útokem, nevyváznou bez trestu," uvedl premiér Módí na Twitteru.

Mluvčí pákistánského ministerstva zahraničí odmítl, že by jeho země byla za útok jakkoliv odpovědná. "Indie okamžitě svaluje vinu na Pákistán, aniž by cokoli vyšetřila. To odmítáme," řekl mluvčí Nafíz Zakaría agentuře Reuters.

Převážně muslimský Kašmír je rozdělen mezi Dillí a Islámábád a separatisté již čtvrt století bojují za jeho připojení k muslimskému Pákistánu. Při násilnostech v této oblasti zemřelo už na 68 tisíc lidí, většinou z řad civilistů.

Související