Vojenská letadla koalice vedené Spojenými státy bojující proti Islámskému státu (IS) bombardovala v sobotu pozice syrské armády blízko letiště u města Dajr az-Zaur. Informovala o tom syrská státní televize s odvoláním na prohlášení hlavního velitele syrské armády. Podle Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) při útoku zahynulo nejméně 80 syrských vojáků. Americká armáda poté oznámila, že zastavila útoky na cíle, o kterých si myslela, že jsou to pozice IS. Od pondělního večera přitom v zemi platí příměří.

Syrská armáda potvrdila, že při náletu zahynuli syrští vojáci, kteří se připravovali na útok proti IS. Jejich počet však neuvedla. Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že při útoku zahynulo více než 60 vojáků a dalších zhruba 100 bylo zraněno. Syrská armáda také při útoku na krátkou dobu přišla o některé pozice, jež se později podařilo získat zpět.

USA sdělily, že poté co je Rusko informovalo, že při svém útoku zasáhly zřejmě syrské vojáky a vozy, útok zastavily. Uvedly rovněž, že koalice předem o útoku informovala Rusko. Moskva útok označila za důkaz toho, že Washington "tvrdohlavě odmítá" koordinovat útoky s Damaškem.

SOHR se odvolává na zdroj z letiště. Podle organizace ve stejnou dobu útočily ve stejné oblasti také ruská letadla.

Podle prohlášení syrské armády byl útok "přesvědčivým důkazem", že USA a jeho spojenci podporují džihádistickou skupinu, napsala agentura Reuters.

USA ve své dřívější zprávě o útocích informovaly, že uskutečnily útoky na pět tras u města Dajr az-Zaur, které využívá IS pro své dodávky. Další útoky uskutečnily i jinde v Sýrii.

Syrská armáda kontroluje říční přístav v Dajr az-Zaur a také část města, které je jinak zcela obklopené územím v držení IS.

Spojené státy se za útok omluvily

Spojené státy nad neúmyslným zabitím syrských vojáků vyjádřily lítost. Uvedl to vysoký představitel americké vlády. Washington bude i nadále dodržovat příměří v Sýrii, dodal činitel. O incidentu v noci na neděli jednala na žádost Ruska Rada bezpečnosti OSN. Americká vyslankyně při OSN Samantha Powerová Rusko za svolání mimořádného zasedání RB OSN kritizovala.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

"Rusko musí přestat s těmito lacinými snahami získat body a s těmito divadly na efekt a soustředit se na to, o co skutečně jde, tedy na realizaci naší dohody," řekla Powerová novinářům před začátkem jednání Rady bezpečnosti.

Spojené státy již dříve sdělily, že se domnívaly, že bombardují pozice teroristické organizace Islámský stát (IS). "Koaliční jednotky by záměrně neudeřily na syrskou vojenskou jednotku," konstatovala v prohlášení americká armáda. Ve vojenské akci proti IS a al-Káidě však hodláme i nadále pokračovat, řekl zmíněný vysoký představitel americké vlády.

V pondělí vstoupilo v zemi v platnost příměří mezi silami syrského prezidenta Bašára Asada a vzbouřenci, jež vyjednalo minulý týden Rusko a Spojené státy. Stále ho však komplikují incidenty a obviňování z jeho nedodržování a zatím nemohla být dopravena humanitární pomoc obyvatelům Aleppa, jak předpokládá rusko-americká smlouva o příměří. Rusko podporuje režim, zatímco USA část rebelů, které označuje za umírněné.

Související