Syrská armáda dodržuje příměří v zemi, zatímco tamní rebelové využívají klidu zbraní k přeskupování sil. Řekl to v sobotu ruský prezident Vladimir Putin. Doufá, že Spojené státy dodrží dojednané závazky ohledně Sýrie a budou jednat "transparentně". Příměří je podle Putina společným cílem Moskvy i Washingtonu. Ruská armáda ale varovala, že příměří může zkrachovat a že to bude vina Washingtonu.

"Vidíme mezi těmito teroristy pokusy o přeskupování (sil)," uvedl Putin podle agentury Interfax. "Co se Ruska týče, to plní všechny své povinnosti," prohlásil šéf Kremlu. Při návštěvě Biškeku, kde se účastní summitu Společenství nezávislých států, dále bez upřesnění sdělil, že Moskva uzavřela potřebné dohody se silami syrského režimu.

Putin obvinil Washington, že se snaží zachovat co největší bojovou sílu jednotkám, které bojují proti syrskému režimu. "USA čelí problému, že zatím nejsou s to oddělit takzvanou zdravou část opozice od zločineckých a teroristických skupin. Podle mne to vyplývá z touhy udržet bojový potenciál pro boje proti legitimní vládě (syrského prezidenta) Bašára Asada. Ovšem toto je velmi nebezpečná cesta," varoval podle agentury AP ruský prezident.

To je podle něj i důvod, proč USA neposkytly detaily smlouvy o příměří Radě bezpečnosti OSN a nechtějí její zveřejnění. "Nechtějí zveřejnit podrobnosti, protože by mezinárodní společenství pochopilo, kdo nerespektuje dohodu," řekl podle agentury AFP Putin. Poznamenal ale, že Moskva nehodlá zveřejnit detaily dohody, "dokud naši američtí partneři nebudou souhlasit s tím, aby se tak stalo".

Podle britského deníku Daily Mail uplatňování příměří komplikuje přítomnost současně džihádistů, jichž se klid zbraní netýká, a umírněnějších rebelů na některých bojových liniích. Podle listu je výzvou pro Washington přesvědčit opoziční skupiny, které podporuje, aby se oddělily od skupin přívrženců al-Káidy.

Příměří mezi silami režimu prezidenta Asada a vzbouřenci, jež začalo platit v pondělí, bylo v pátek vážně ohroženo incidenty a vzájemným obviňováním. Stále hlavně nemohla být dopravena humanitární pomoc obyvatelům Aleppa, jak předpokládá rusko-americká smlouva o příměří. Rusko podporuje režim, zatímco USA část rebelů, které označuje za umírněné.

Ruská armáda krátce po vyjádření Putina obvinila USA, že neplní své závazky z dohody a ohrožují tak příměří. "Pokud americká strana nepřijme potřebná opatření ke splnění svých závazků v rámci dohody z 9. září, budou USA plně zodpovídat za neúspěch příměří na syrském území," prohlásil podle AFP na briefingu v Moskvě představitel ruského generálního štábu.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov dnes vyzval Spojené státy, aby se jejich vojenští představitelé plně zapojili do sledování příměří v Sýrii. Chce také od Washingtonu, aby více usiloval o otevření dohodnutého humanitárního koridoru v oblasti Aleppa.

Příměří mezi Asadovými silami a vzbouřenci, jež začalo platit v pondělí, bylo v pátek a v noci na sobotu vážně ohroženo incidenty a vzájemným obviňováním. Stále hlavně nemohla být dopravena humanitární pomoc obyvatelům Aleppa, jak předpokládá rusko-americká smlouva o příměří. Rusko podporuje režim, zatímco USA část rebelů, které označuje za umírněné. 

Syrská opozice porušila za uplynulý den příměří 55krát, a to včetně leteckého bombardování vojenských i civilních cílů v severosyrském městě Aleppo, uvedla podle agentury AP ruská armáda.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

Ministerstvo v pátek zvlášť komentovalo vyhrocenou situaci na silniční komunikaci Castello u Aleppa, kudy má jet humanitární konvoj. Zatímco syrská armáda podle Moskvy z této zóny veškeré zbraně původně stáhla, síly syrské opozice to neudělaly. Syrské armádní jednotky se pak znovu k trase vrátily, když byly napadeny opozičními vojáky, uvedlo ministerstvo.

Americký ministr zahraničí John Kerry ale v pátek v telefonickém rozhovoru s Lavrovem řekl, že je na Moskvě, aby se otázka humanitární pomoci pohnula kupředu. Zpoždění v dodávkách humanitární pomoci je podle amerického ministra "opakované" a "nepřijatelné". Zdůraznil, že vojenská spolupráce obou zemí na syrském bojišti nepřipadá v úvahu, pokud se humanitární pomoc nedostane do Aleppa a dalších obležených měst.

Spojené státy a Rusko však přes veškeré spory, pokračující násilnosti a nedoručení humanitární pomoci podle agentur tvrdí, že chtějí prodloužit čtyřdenní příměří. Moskva hovoří o prodloužení o 72 hodin. Oficiálně se tak ale zatím nestalo.