Zimbabwe začne od října používat bankovní dluhopisy jako náhradní měnu. Oznámil to ve čtvrtek guvernér centrální banky John Mangudya. Veřejnost proti zavedení náhradní měny protestuje. Má totiž obavy, že v zemi opět vypukne hyperinflace a že vydané dluhopisy budou bezcenné, uvedl zpravodajský server BBC.
Centrální banka začne vydávat dluhopisy v nominální hodnotě dvou, pěti, deseti a dvaceti amerických dolarů. Podle Mangudyi by se do konce roku měly dostat do oběhu dluhopisy o celkové hodnotě 75 milionů dolarů (1,8 miliardy Kč). V zahraničí ale dluhopisy nebudou mít žádnou hodnotu a není ani zřejmé, zda zimbabwská centrální banka umožní jejich pozdější výměnu za americké dolary.
Dolary přitom nyní v Zimbabwe slouží jako běžné platidlo, protože Zimbabwe v roce 2009 opustilo vlastní měnu. Centrální banka ale nemůže americkou měnu tisknout a země od letošního března bojuje s jejím nedostatkem. Kvůli tomu stát nedokázal vyplácet mzdy zaměstnancům ve veřejném sektoru.
Problém s vyplácením mezd by mělo zavedení bankovních dluhopisů jako náhradní měny odstranit. V zemi ale plán vyvolává protesty, protože se lidé obávají, že stát se bude snažit tisknutím peněz splácet své dluhy, což vyvolá novou vlnu vysoké inflace.
Právě kvůli hyperinflaci přitom Zimbabwe opustilo svou původní měnu. Ke konci jejího používání měla nejvyšší bankovka nominální hodnotu 100 miliard zimbabwských dolarů a ceny v obchodech se každou hodinu zvyšovaly o miliony.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist