Pokud zaměstnanci ve firmě pracují vedle sebe či proti sobě v otevřeném prostoru,  jejich spolupráci to nemusí prospívat. Spíš opak je pravdou, zjistila nová australská studie. Vyplývá z ní, že než pracovat v otevřeném prostoru s dalšími lidmi, je lepší zvolit zaměstnání na dálku z domova, kde vám dělá společnost maximálně vlastní kočka, napsal list The Guardian.

Podle studie je nejlepším scénářem zajišťujícím harmonii na pracovišti vlastní kancelář, kterou sdílí maximálně jeden další člověk. A když to nejde, tak práce z domova.

Naopak žhavý trend spojování kanceláří do jednoho prostoru zvyšuje u lidí podrážděnost, podezíravost a snahu uzavírat se do sebe. Stoupá také počet rozptylujících podnětů, vázne spolupráce, zvyšuje se nedůvěra a sílí negativní vztahy.

A aby toho nebylo málo, zhoršuje se i pocitové vnímání přátelství mezi spolupracovníky či podpory ze strany nadřízených, zjistila citovaná studie.

Vědci do ní zahrnuli 1000 zaměstnaných Australanů. Ptali se jich, zda se o kancelářský prostor dělí s ostatními lidmi, jak přátelský vztah mají se spolupracovníky, jakou podporu cítí ze strany nadřízených a jaké mají naopak negativní pocity či zkušenosti, jako je například nedostatek spolupráce či nedůvěra.

Ze studie vyplynulo, že sdílené prostředí přátelství mezi spolupracovníky nevylepšilo a bylo nejčastěji spojené s pocity méně vstřícného a nápomocného vedení. Příčinou tohoto zjištění může být skutečnost, že zaměstnanci, kteří jsou buď pod příliš velkým dohledem, nebo naopak jen pod dohledem formálním, vnímají práci svých nadřízených jako méně kvalitní, než když se na rozděleném pracovišti scházejí k poradám.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

Pokud je to jen trochu možné, měli by si zaměstnanci vyvzdorovat kancelář, o kterou se budou dělit jen s jedním nebo dvěma dalšími spolupracovníky. Druhou nejlepší možností je práce z domova.

Vizuálnímu vyrušování ze strany ostatních spolupracovníků je jinak možné zabránit s pomocí panelů, knižních regálů nebo "zelených stěn" z rostlin. Hluk kancelářského prostředí se ale dá utlumit i sluchátky na uších.