Odchod Británie z Evropské unie nepříznivě ovlivní vztah Evropy s asijskými velmocemi. Bruselu i Londýnu hrozí oslabení pozic jak ve vztahu k Japonsku, tak ve vztahu k Číně. EU se pak zřejmě bude více orientovat na Čínu, zatímco Japonsko na takzvaném brexitu spíše prodělá. Myslí si to experti, které v úterý citoval server listu The Japan Times.
Například bývalý německý velvyslanec v Japonsku a Číně Volker Stanzel se domnívá, že brexit ve všech oblastech oslabí vyjednávací vliv EU vůči Japonsku a Číně. Změna poměru sil se podle něj projeví i v diskusích o navrhované dohodě o volném obchodu mezi EU a Japonskem.
Eurozóna se zotavuje, pohání ji Německo a Španělsko. Achillovou patou je Itálie a brexit - čtěte ZDE
"V Číně se nad brexitem dost radovali," tvrdí Stanzel. "Čína se teď může stát více asertivní, Peking možná znovu otevře otázku přetrvávajícího zbrojního embarga EU," dodává.
Podobný názor má i bývalý vysoký úředník Evropské komise John Farnell. Podle něj hrozí, že EU bez Británie přijme "defenzivnější" postoj k Číně ve sporech o ocel nebo o průmyslové dotace.
Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.
Po brexitu může EU zaujmout i vstřícnější postoj k čínským územním nárokům a také být shovívavější k prohřeškům Pekingu v oblasti lidských práv. Právě Británie se totiž dříve zasazovala o to,že EU při jednáních s Čínou zohledňovala i širší bezpečnostní problémy Dálného východu a Tichomoří, poznamenala britská nevládní organizace Centrum pro evropskou reformu.
Reálné je i nebezpečí, že brexit oslabí vztahy EU s Japonskem. "Myslím, že bez Británie Evropské unii hrozí, že se stane organizací méně nakloněnou liberalizaci světového obchodu, a tedy méně atraktivní pro Japonsko," říká bývalý britský velvyslanec v Japonsku David Warren, jehož japonští přátelé mají prý z brexitu obavy.
Británie byla dlouhodobě považována za přímluvce Japonska uvnitř EU. Po brexitu ale samotný Londýn nebude podle analytiků schopen zlepšit své obchodní vztahy s Japonskem a Čínou. Japonsko, které v Británii mohutně investovalo, může najednou chtít navázat těsnější vazby s Německem a Francií.
S Německem již Japonsko pojí silná angažovanost v rozvojové pomoci, s Francií zase sázka na jadernou energetiku, připomíná ředitelka Evropského institutu pro japonská studia Marie Söderbergová. "Myslím, že japonská vláda bude více jednat přímo s Německem a Francií na dvoustranné úrovni a méně s Evropskou komisí," dodává.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist