Severní Korea dokončila přípravy na další jaderný test. Informovala o tom v neděli jihokorejská agentura Jonhap s odvoláním na vládní zdroje. KLDR by podle zdrojů pro tuto zkoušku mohla využít doposud nepoužitý tunel ve své testovací oblasti. V pátek Severní Korea provedla svůj pátý jaderný test, podle expertů dosud nejsilnější. Spojené státy údajně v reakci na test plánují vyslat k přeletu nad územím spojenecké Jižní Koreje dva své bombardéry schopné nést jaderné zbraně. K podobné demonstraci síly Washington přistoupil již po dřívějších nukleárních zkouškách KLDR.

Mluvčí jihokorejského ministerstva obrany Mun Sang-kjun v pondělí prohlásil, že jihokorejská a americká rozvědka jsou přesvědčeny, že KLDR je schopna kdykoliv odpálit další jadernou bombu. "Byly získány indicie, podle kterých Severní Korea dokončila přípravy na provedení jaderného testu v jakoukoliv dobu ve třetím tunelu, jenž dříve nebyl použit," uvedl podle agentury Jonhap další z vládních zdrojů.

Jihokorejská prezidentka Pak Kun-hje v pondělí označila severokorejské jaderné zbraně a rakety za bezprostřední hrozbu a varovala, že "další provokace KLDR mohou přinést riziko války na Korejský poloostrov".

Jeden z představitelů jihokorejského ministerstva zahraničí v pondělí vyzval Radu bezpečnosti OSN, aby po pátém nukleárním testu KLDR přijala novou, přísnější rezoluci vůči Severní Koreji. Podle něj by sankce měly zahrnovat další severokorejské osobnosti a instituce.

Pro nové sankce se již minulý týden vyslovil také americký prezident Barack Obama. Americký zvláštní vyslanec pro KLDR Sung Kim o víkendu prohlásil, že Spojené státy by mohly bez ohledu na sankce OSN přijmout ještě další blíže neurčená jednostranná opatření vůči Severní Koreji v souvislosti s jejím nejnovějším jaderným testem.

Čínské ministerstvo zahraničí nicméně v pondělí zdůraznilo, že sankce samy o sobě nemohou otázku severokorejských jaderných zbraní vyřešit. Varovalo, že jednostranné akce povedou jen do slepé uličky.

Peking je nejbližším spojencem severokorejského komunistického režimu a hlavním dodavatelem pomoci KLDR. Západ Čínu opakovaně vyzývá, aby vyvinula na Severní Koreu větší tlak. "Čína vyvinula mnoho úsilí, aby udržela mír a stabilitu na Korejském poloostrově. Jádrem problému není Čína, ale Spojené státy," uvedla mluvčí ministerstva Chua Čchung-jing na pondělní tiskové konferenci.

Šéf severokorejské diplomacie Ri Jong-ho v pondělí přicestoval na návštěvu do Pekingu, informovala japonská tisková agentura Kjódó. Ministr, který byl jmenován do funkce v květnu, má pokračovat v diplomatické cestě dále do Venezuely na summit Hnutí nezúčastněných zemí a pak na zasedání Valného shromáždění OSN do New Yorku. KLDR dlouho své ministry na tato zasedání nevysílala, v roce 2014 a 2015 ale Riho předchůdce v New Yorku byl.

USA se podle agentury Jonhap připravují vyslat k přeletu nad Jižní Koreou dva své nadzvukové bombardéry B-1. Letouny měly v pondělí odstartovat z americké základny na tichomořském ostrově Guam, přelet byl ale odložen nejméně o 24 hodin z důvodu špatného počasí.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist