Syrská vláda prezidenta Bašára Asada schválila dohodu o příměří dojednanou Ruskem a USA, která má začít platit v pondělí večer místního času. Oznámila to syrská oficiální agentura Sana s odvoláním na "informované zdroje". Boje v zemi mezitím pokračují. Při sobotním náletu na město Idlib v severní Sýrii bylo zabito nejméně 24 civilistů, 90 osob utrpělo zranění.

O sobotním náletu na Idlib a jeho důsledcích informovala syrská exilová organizace SOHR. Podle ní útočily na různá místa v Idlibu, který je střediskem stejnojmenné provincie, "dosud neidentifikované bojové stroje".

Agentura Reuters citovala nejmenované zdroje z řad záchranářů a obyvatel Idlibu, podle nichž útočily na město ruské letouny. Svou domněnku opírají tyto zdroje o fakt, že bombardéry letěly ve velké výšce, zatímco syrské vládní helikoptéry útočí v nižších letových hladinách.

Syrskému letectvu naopak připisuje nálety v Idlibu nejmenovaný příslušník civilní obrany města, kterého citovala turecká agentura Anadolu. Terčem útoků údajně desítek strojů bylo několik míst v Idlibu, včetně lidnatého tržiště. Zásahy bomb způsobily požáry řady domů a obchodů.

Útok na Idlib se uskutečnil krátce po ohlášení dohody o příměří, kterou v noci na sobotu dojednali ministři zahraničí Ruska a USA. Washington slíbil spolupráci s ruskou armádou, pokud příměří vydrží týden. Oznámil to v sobotu americký ministr zahraničí John Kerry v Ženevě na tiskové konferenci s šéfem ruské diplomacie Sergejem Lavrovem.

Podle agentury AP obě velmoci dokončily plán na snížení násilí v Sýrii a na uskutečnění politických reforem, které mají ukončit více než pět let trvající občanskou válku.

Kerry řekl, že dohoda by mohla být "zlomem" v konfliktu, pokud se ale bude plnit. Upozornil, že syrští povstalci podporovaní Američany jsou s plánem srozuměni a souhlasí s ním.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

"Spojené státy a Rusko oznamují plán, který, jak doufáme, sníží násilí a připraví cestu pro dojednaný mír a politickou transformaci v Sýrii," citovala AFP Kerryho.

"Spojené státy souhlasí s tím, aby udělaly krok kupředu, protože jsme přesvědčeni, že Rusko a můj kolega (Sergej Lavrov) mají schopnost vyvíjet tlak na režim (syrského prezidenta Bašára) Asada k ukončení konfliktu a k tomu, aby šel k jednacímu stolu," dodal šéf diplomacie USA.

Příměří má podle Kerryho začít platit souběžně s vyvrcholením svátku íd al-adhá, který se slaví v celém muslimském světě.

Lavrov podle agentury Reuters připustil, že určitá nedůvěra k naplnění dohody přetrvává a že jsou lidé, kteří by si přáli, aby nevyšla. Podle něho si ale Moskva dala velkou práci, aby dohoda umožnila efektivní spolupráci v boji proti terorismu a v zajištění širší humanitární pomoci pro civilní obyvatelstvo uvázlé v oblastech bojových operací. S plánem Asadova vláda souhlasí a zavázala se, že jej bude respektovat, upozornil Lavrov.

Ruský ministr zahraničí také řekl, že rusko-americká spolupráce ve sběru zpravodajských informací umožní izolaci teroristických organizací a účinné vojenské údery Ruska a USA proti islamistům.

"Dohodneme se na leteckých útocích ruských a amerických vzdušných sil proti teroristům. Dohodli jsme se na oblastech, kde se budou tyto údery koordinovat," řekl Lavrov, který upřesnil, že USA a Rusko za tímto účelem zřídí společné řídicí středisko.

Úspěch příměří by se pak mohl stát odrazovým můstkem pro uspořádání nové mírové konference. Podle zmocněnce OSN pro Sýrii Staffana de Mistury, který se zúčastnil jednání v Ženevě, bude OSN mezitím vynakládat veškeré úsilí k obnovení humanitárních konvojů k strádajícím civilistům. Vyjádřil naději, že příměří umožní dohodu mezi znesvářenými stranami o ukončení konfliktu.