Uzbecký parlament ve čtvrtek na společném zasedání obou komor pověřil premiéra Šavkata Mirzijojeva, aby dočasně plnil roli hlavy státu. Prezident Islam Karimov, který vládl této středoasijské zemi od roku 1989, zemřel minulý týden bez jednoznačného následníka.

Organizací pohřbu byl pověřen právě Mirzijojev, což se vykládalo jako silný signál, že by se mohl stát příštím nejvyšším představitelem země. Mirzijojev stojí v čele vlády od prosince 2003.

Karimov podle oficiální lékařské zprávy zemřel po mozkové mrtvici v pátek 2. září ve věku 78 let.

Středoasijská regionální agentura Fergana připomněla, že podle ústavy měl Karimova ve funkci úřadující hlavy státu nahradit předseda horní komory parlamentu Nigmatilla Juldašov. Rovněž podle ústavy by se do tří měsíců měly v Uzbekistánu konat prezidentské volby.

Fergana také upozornila na přerozdělování "byznysu" Karimovovy rodiny. Ve střední Asii je totiž zvykem, že potomci vysoce postavených hodnostářů ovládají celá odvětví ekonomiky. Karimovova starší dcera Gulnara ale již před pár lety upadla v nemilost a žije v domácím vězení, zatímco její mediální a módní impérium zmizelo. Teď úřady začaly prověřovat dovozní firmu manžela Karimovovy mladší dcery Loly. Daňová kontrola je ale podle Fergany jen předehrou k převzetí firmy dvěma zeti premiéra Mirzijojeva. Ze scény odchází i vdova Taťjana, která údajně mívala pod palcem celnice a jmenování do státních funkcí. "Všichni podnikatelé a hodnostáři se teď třesou strachy, napsala Fergana o náladách v Taškentu.