Nejméně 12 lidí zahynulo a 52 utrpělo zranění při pátečním sebevražedném útoku na soudní budovu ve městě Mardan na severozápadě Pákistánu. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na záchranáře. Jde již o druhý páteční teroristický útok v této části země. Při útoku čtveřice sebevražedných atentátníků na křesťanskou osadu nedaleko Péšávaru přišli o život dva lidé. K oběma násilným činům se přihlásila frakce pákistánského hnutí Tálibán.

Mluvčí pákistánské vlády Muštak Ghaní k útoku na soud v Mardanu v provincii Chajbar Pachtunchvá řekl, že útočník nejdřív hodil na budovu granát a poté se u hlavní brány odpálil.

"Nejprve došlo k menšímu výbuchu, po němž následovala velká exploze," sdělil podle agentury Haris Habíb, velitel záchranářů v Mardanu. "Zatím jsme vyprostili 12 těl právníků, zaměstnanců policie a kolemjdoucích. Kromě toho bylo zraněno 52 lidí," dodal krvavou bilanci teroristického činu.

Časně ráno přepadli křesťanskou osadu nedaleko Péšávaru nejméně čtyři sebevražední útočníci. Místní strážci společně s bezpečnostními silami je při rychlém zásahu zlikvidovali, dvě osoby ale útočníci zabili. Zranění utrpěli dva strážci a tři vojáci.

K oběma krvavým činům se přihlásila frakce pákistánského hnutí Tálibán zvaná Džamáate Ahrár. Mluvčí skupiny Ehsanulláh Ehsan varoval, že další útoky budou následovat. "Vyzýváme civilisty, aby se nezdržovali u budov neislámských soudů. Budeme si je znovu a znovu brát za terč," řekl.

V posledních měsících byl Pákistán svědkem řady velkých útoků muslimských extremistů. V březnu připravil sebevražedný atentát na křesťany oslavující Velikonoce v parku ve městě Láhaur o život asi 70 lidí. Zodpovědnost za tento útok přijala rovněž skupina Džamáate Ahrár.

Minulý měsíc při pumovém atentátu na právníky a novináře shromážděné před nemocnicí ve městě Kvéta zemřelo také asi 70 osob. Kromě skupiny Džamáate Ahrár se k útoku v Kvétě přihlásila i teroristická organizace Islámský stát.

Související