Uzbecký prezident Islam Karimov zemřel. Podle BBC to prohlásil turecký premiér Binali Yildirim. A s odvoláním na tři diplomatické zdroje to tvrdí také agentura Reuters. Autokratický vůdce podlehl krvácení do mozku, kvůli němuž byl od minulé soboty v nemocnici.

Kolem Karimovovy osoby se celý týden rojí nepotvrzené informace. Agentura Fergana, která o situaci informuje z Moskvy, uvedla, že zemřel, již v pondělí. To ale úřady ani Karimovova dcera nepotvrdily.

Ve čtvrtek agentura upřesnila, že v pondělí nastala klinická smrt a prezident je od té doby napojený na přístroje. Pozdě večer pak napsala, že v prezidentově rodném Samarkandu jsou v plném běhu přípravy na pohřeb, ten se podle agentury uskuteční v sobotu.

Karimov vládl Uzbekistánu tvrdou rukou od roku 1989, nejprve jako komunistický vůdce a po rozpadu Sovětského svazu v roce 1991 jako prezident. Sám se stylizoval do role ochránce stability v zemi sousedící s neklidným Afghánistánem. Kritici ho obviňovali, že hrozbu islamistů využívá jako záminku k potlačení jakéhokoli disentu.

O tom, kdo bude jeho nástupcem, se patrně zatím vedou zákulisní jednání. Hlavními hráči jsou Karimovova rodina, vládní špičky a představitelé bezpečnostních složek.