Španělští poslanci podle očekávání nedali důvěru šéfovi lidovců Marianu Rajoyovi, který se opětovně uchází o funkci premiéra. Informovala o tom agentura Reuters. Druhé hlasování o důvěře nové vládě se uskuteční v pátek. Pokud by Rajoy v parlamentu ani za dva dny neuspěl, hrozí Španělsku už druhé opakování voleb během jediného roku.

Pro Rajoyovu vládu hlasovalo 170 poslanců, ve 350členném zákonodárném sboru tak šéfovi lidovců chybělo k absolutní většině šest hlasů. Kromě vlastní strany podpořili Rajoye i poslanci liberální strany Ciudadanos a jeden poslanec zvolený za Kanárskou koalici.

V pátek se bude hlasování o důvěře opakovat a Rajoyovi v něm bude stačit k získání důvěry pouze většina přítomných poslanců.

Předseda druhé nejsilnější strany Pedro Sánchez už před prvním hlasováním zopakoval, že jeho socialisté Rajoye nepodpoří. "Nemůžeme podpořit něco, co chceme změnit," prohlásil před poslanci Sánchez, který Rajoyovi vytkl mimo jiné korupční skandály jeho Lidové strany (PP) či zvyšování daní.

Sánchez připomněl i jeden z největších korupčních skandálů v novodobé historii Španělska, a sice kauzu Gürtel, v níž na lavici obžalovaných za měsíc usedne čtyřicítka podnikatelů a funkcionářů PP.

Zkritizoval také dohodu, kterou uzavřeli lidovci se stranou Ciudadanos. Ta se jako jediná větší strana chystá Rajoye podpořit. Spolu s jedním hlasem Kanárské koalice ale bude mít Rajoy podporu jen 170 poslanců, což nestačí na absolutní většinu 176 hlasů.

"Nemáte žádnou důvěryhodnost. Čtyři roky jste si pletl absolutní většinu s absolutismem," prohlásil ve středu také Sánchez. Až do loňských voleb v prosinci měla totiž vždy jedna ze dvou hlavních stran španělské politické scény (lidovci a socialisté) dostatek hlasů k tomu, aby mohla sama sestavit vládu.

Po prosincových volbách se to nepodařilo Sánchezovi, jehož král pověřil sestavením vlády. Proto se konaly v červnu poprvé v novodobé historii Španělska opakované volby, v nichž opět zvítězili lidovci, opět ale nezískali absolutní většinu.

Rajoy ve středu v reakci na Sánchezův projev před poslanci obvinil šéfa socialistů z blokování povolebních jednání. "Vy se zapíšete do historie jako ten, kdo ve Španělsku vyvolal konání třetích voleb," pohrozil Rajoy. Na konání druhých voleb, koncem června, má ale svůj díl viny Rajoy, jehož lidovci v březnu nepodpořili Sáncheze jako premiéra. Král ho nominoval poté, co Rajoy v lednu nabídku na sestavení vlády odmítl.