Značná část běženců, kteří loni přišli do Německa, pracuje v zemi načerno a mnohdy za velmi špatných podmínek. Uvedla to v úterý rozhlasová stanice NDR Info, podle níž by ve Spolkové republice mohlo načerno pracovat asi 30 procent z 1,1 milionu uprchlíků, kteří loni do země přišli.

NDR Info podotýká, že získat přesná čísla je velmi těžké, proto je nutné pracovat s odhady. Jeden z nich vychází ze studie akademiků univerzit v německém Tübingenu a rakouském Linci. Ti dospěli k odhadu 30 procent načerno zaměstnaných běženců.

Odhady sociálních pracovníků z Berlína a Dolního Saska se pohybují mezi 10, a dokonce 50 procenty. I nejnižší procento přitom znamená, že ve Spolkové republice pracuje načerno přes 100 tisíc uprchlíků, kteří loni do Německa přišli.

Podle rozhlasové stanice to jsou přitom často návštěvníci, nebo dokonce zaměstnanci ubytoven pro uprchlíky, kteří migrantům nabízejí práci. Ta je většinou velmi špatně placená. Běženci mnohdy pracují jako uklízeči, umývači nádobí, malíři nebo vykladači nákladů.

"Musí pracovat, aby se postarali o své rodiny doma – matky, otce – nebo také o náklady na cestu do Německa," uvedla jedna ze sociálních pracovnic, která si nepřála zveřejnit své jméno. "Někteří jsou skutečně zoufalí. Pak z ubytovny odjedou třeba na dva tři týdny (někam pracovat) nebo odcházejí ráno a vracejí se večer," uvedla také.