Americký viceprezident Joe Biden v úterý ujistil prezidenty Estonska, Litvy a Lotyšska, že Spojené státy dostojí aliančním závazkům bránit pobaltské státy jako členy NATO. Biden to řekl na návštěvě Rigy. Jeho přítomnost v lotyšské metropoli má zdůraznit odhodlání aliance bránit region znepokojený politikou Ruska po anexi Krymu i prohlášeními republikánského uchazeče o Bílý dům Donalda Trumpa, uvedla agentura Reuters.

"Jsme naprosto, důsledně a stoprocentně vázáni našimi povinnostmi v NATO, včetně a zvláště článkem pět," řekl Biden s poukazem na ustanovení Washingtonské smlouvy o kolektivní obraně členů aliance.

Trump opakovaně připustil možnost, že se zřekne amerických závazků v rámci NATO, pokud členské státy nebudou plnit své rozpočtové povinnosti. V červenci, již po rozhodnutí varšavského summitu NATO vyslat čtyři alianční prapory do Pobaltí a Polska jako ukázku odhodlání čelit případné ruské agresi, Trump upřesnil, že rozhodnutí o ochraně pobaltských států proti ruské agresi by záleželo na tom, do jaké míry tyto země "dodržují své závazky vůči nám".

%insert_attachment[64444980] priloha.html%

Biden ale v úterý "všem lidem v Pobaltí" vzkázal, že Spojené státy slíbily na svou čest dostát závazkům z alianční smlouvy. "To, co lze občas slyšet od prezidentského kandidáta z jiné strany, byste neměli brát vážně," uvedl viceprezident.