Německá vláda má ve středu poprvé od konce studené války schvalovat koncepci civilní obrany. V jejím rámci prý vyzve obyvatele, aby si doma vytvořili zásoby jídla a vody pro případ útoku nebo jiné katastrofy. Podle koncepce by měli být obyvatelé Německa schopni vydržet s vlastními zásobami jídla až deset dní a s vodou aspoň pět dní. Návrh kritizuje německá opozice. Vláda podle né bezdůvodně vytváří atmosféru strachu. Kabinet by měl koncepci civilní obrany schválit ve středu.

Každá domácnost by tedy měla mít doma dva litry vody na hlavu a den, napsal nedělník Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung.

List uvedl, že jde o první strategii civilní obrany od konce studené války a zpracovalo ji německé ministerstvo vnitra. Koncepce má 69 stran. Uvádí sice, že "útok na německé území, který by si vyžádal konvenční obranu země, není pravděpodobný", ale přesto nelze takové budoucí ohrožení vyloučit a je třeba se na ně připravit.

Obyvatelstvo země by tedy mělo být schopné zajistit si v případě nouze své potřeby samo, než to bude schopen učinit stát. Domácnosti by tedy měly mít nejen dostatečné zásoby jídla a vody, ale také hotovosti a paliv.

Opozici se návrh nelíbí

"Stále nové návrhy, mezi které patří i doporučení ke křečkování, mohou lidi naprosto znepokojit," řekl šéf poslanců Levice Dietmar Bartsch deníku Kölner Stadt-Anzeiger. Vláda podle něj zcela vědomě šíří mezi Němci strach.

Podle bezpečnostního experta Zelených Konstantina von Notze je z pohledu atmosféry ve společnosti nebezpečné, když se diskuse o civilní obraně spojuje s vojenskými scénáři nebo s teroristickou hrozbou. "V současnosti nevidím žádný scénář napadení Německa, kvůli němuž by si lidé měli vytvářet zásoby," řekl listu Kölner Stadt-Anzeiger.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

Německé ministerstvo vnitra po kritice ze strany opozice sdělilo agentuře DPA, že nemůže obsah koncepce civilní obrany blíže komentovat, protože ho vláda dosud neschválila. Doporučení, aby lidé byli připraveni na živelní pohromy a měli doma nouzové vybavení, ale podle úřadů platí už roky a není ničním novým.

Česku vydrží zásoby jídla něco málo přes den

S problémem zásobování potravin se potýká i Česko. Správa státních hmotných rezerv se ve své koncepci snaží navýšit soběstačnost země alespoň na dva dny. Nouzové zásoby by však v současnosti vydržely jen něco málo přes den. Sklady se dál plnit nedaří. Cílem je například mít tři tisíce tun sušeného mléka. Do posledního mléčného tendru se přihlásili jen dva zájemci, do druhé části tendru na odtučněné mléko se nikdo nepřihlásil.

Ve skladech jsou z potravin například obiloviny, maso nebo salámy či cukr. Právě snaha o doplnění sušeného mléka, které v minulosti ve skladech chybělo, ukazuje, že stát dává v současnosti větší důraz na potravinovou bezpečnost. Do budoucna chce správa zásoby rozšířit třeba i o luštěniny nebo čokoládu.