Poprvé v historii stíhá Mezinárodní trestní tribunál (ICC) v Haagu ničení kulturních památek jako válečný zločin. Ahmad Al Mahdí, bývalý příslušník militantní skupiny Tuaregů v Mali, je souzen kvůli podílu na systematickém pustošení súfijských památek v Timbuktu. Al Mahdí se ke všem činům přiznal, a soud tak pravděpodobně skončí již tento týden. Radikál je zároveň prvním členem islamistické skupiny, který stanul před tribunálem v Haagu.

"Všechna vyřčená obvinění odpovídají pravdě a ke všem zločinům se přiznávám," řekl Al Mahdí v úvodu prvního slyšení soudního procesu v pondělí. "Věřím ve spravedlnost a ctím Alláhovo učení, že každý musí být schopen jí čelit, i pokud to znamená, že strávím mnoho let ve vězení," pokračoval Al Mahdí.

Obviněný se měl podle ICC podílet na ničení hrobek a chrámů pod mezinárodní ochranou UNESCO během občanské války v roce 2012. Podle obžaloby zlikvidovala devět mauzoleí a vstupní bránu do mešity. Většina ze zničených památek pocházela ze 14. století. O válečný zločin šlo podle tribunálu proto, že objekty zcela zjevně nesloužily k vojenským účelům a ničeny byly záměrně a cíleně kvůli svému náboženskému a historickému významu.

Vzhledem k tomu, že se Faki přiznal, se očekává rozhodnutí o výši trestu během jednoho týdne. Maximální možný trest je 30 let vězení, obžaloba však uvedla, že bude žádat rozsudek mezi devíti a 11 lety vězení.

Hnutí, jehož byl Al Mahdí členem, podporovali radikální islamisté ze skupiny Ansar Dine a al-Káida v islámském Maghrebu. "Byl jsem pod vlivem špatných lidí a svých činů hluboce lituji," řekl k tomu Al Mahdí. "Prosím lid Mali a obyvatele Timbuktu za odpuštění," dodal obviněný, kterého k trestnímu stíhání vydaly úřady sousedního Nigeru, kam uprchl po porážce povstání.

%insert_attachment[64444980] priloha.html%

V Mali propukl v roce 2012 ozbrojený konflikt, ve kterém separatisté z Národního hnutí za osvobození Azavadu, mezi které patřil i Al Mahdí, bojovali za nezávislost regionů Timbuktu, Gao a Kidal v severní části země. Území měli islamisté pod kontrolou po několik měsíců. Jednostranně vyhlášený stát Azavad ale žádná mezinárodní organizace ani cizí země neuznala a sever země záhy dobyly zpět malijské jednotky.

Dalším člověkem, který momentálně stojí před ICC kvůli obviněním z ničení kulturních památek, je Bosco Ntaganda z Demokratické republiky Kongo. Ten ale kromě toho čelí obviněním z dalších více než deseti válečných zločinů a zločinů proti lidskosti, tudíž Al Mahdí je prvním a stále jediným člověkem souzeným pouze za ničení kulturního dědictví. 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist