Jižní Korea a Spojené státy v pondělí zahájily společná výroční vojenská cvičení. Severní Korea tradičně pohrozila, že v případě jakékoliv známky agrese vůči sobě podnikne ráznou odvetu a změní Soul i Washington "preventivním jaderným úderem korejského stylu v hromadu popela", uvedla agentura AP.

Manévry budou trvat 12 dní a má jít vesměs o počítačově simulované válečné hry. Účastnit se jich bude 50 000 jihokorejských a 25 000 amerických vojáků, uvedly armády obou zemí.

Pchjongjang označuje nejnovější cvičení svého jižního souseda a jeho spojence jako obvykle za "nácvik invaze". Jde o běžnou rétoriku, přichází ale v době zvýšeného napětí. Minulý týden uprchl do Jižní Koreje dosavadní zástupce velvyslance KLDR v Británii a Spojené státy plánují umístit v Jižní Koreji vyspělý raketový systém.

Pchjongjang pohrozil preventivním jaderným úderem proti Jižní Koreji a Spojeným státům i v březnu, kdy se konaly dosud poslední společné vojenské manévry obou spojenců. Pchjongjang manévry vždy považoval za nácvik invaze do KLDR a tradičně proti nim protestuje. Spojené státy a Jižní Korea opakovaně zdůrazňují, že jejich manévry mají obranný charakter.