Jižní Korea a Spojené státy v pondělí zahájily společná výroční vojenská cvičení. Severní Korea tradičně pohrozila, že v případě jakékoliv známky agrese vůči sobě podnikne ráznou odvetu a změní Soul i Washington "preventivním jaderným úderem korejského stylu v hromadu popela", uvedla agentura AP.

Manévry budou trvat 12 dní a má jít vesměs o počítačově simulované válečné hry. Účastnit se jich bude 50 000 jihokorejských a 25 000 amerických vojáků, uvedly armády obou zemí.

Pchjongjang označuje nejnovější cvičení svého jižního souseda a jeho spojence jako obvykle za "nácvik invaze". Jde o běžnou rétoriku, přichází ale v době zvýšeného napětí. Minulý týden uprchl do Jižní Koreje dosavadní zástupce velvyslance KLDR v Británii a Spojené státy plánují umístit v Jižní Koreji vyspělý raketový systém.

Pchjongjang pohrozil preventivním jaderným úderem proti Jižní Koreji a Spojeným státům i v březnu, kdy se konaly dosud poslední společné vojenské manévry obou spojenců. Pchjongjang manévry vždy považoval za nácvik invaze do KLDR a tradičně proti nim protestuje. Spojené státy a Jižní Korea opakovaně zdůrazňují, že jejich manévry mají obranný charakter.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist