Vláda Jižního Súdánu minulý týden rekrutovala dětské vojáky v rámci příprav na obnovení bojů s přívrženci bývalého viceprezidenta Rieka Machara, který uprchl ze země do bezpečí. Uvádí to interní dokument OSN, o kterém v pátek informovala agentura AP. Jihosúdánská armáda obvinění popřela. Nasazení dětských vojáků je považováno za válečný zločin.

Jihosúdánský prezident Salva Kiir podle OSN pověřil náborem dětských vojáků jednoho z vysokých politiků, který pomocí zastrašování rekrutoval chlapce z jedné vesnice. Jejich přesný počet není znám, některým prý ale bylo teprve 12 let.

Zpráva naznačuje, že nábor dětských vojáků se odehrál krátce poté, co Rada bezpečnosti OSN schválila vyslání dalších čtyř tisíc příslušníků mírových sil do Jižního Súdánu. Tento krok reagoval na obnovení bojů v hlavním městě Jubě.

Mluvčí jihosúdánské armády řekl, že mladíci, kteří se přidávají k vojsku, tak činí dobrovolně. O nedávném náboru dětí prý neví. Mezinárodní trestní soud (ICC) považuje za válečný zločin rekrutování dětí a mladistvých do 15 let.

%insert_attachment[64444980] priloha.html%

Podle zástupce Dětského fondu OSN (UNICEF) rekrutovaly dětské vojáky vládní i opoziční síly. Jen tento rok prý nastoupilo k jihosúdánským ozbrojeným skupinám nejméně 650 dětí. Od začátku občanské války v prosinci 2013 se dětskými vojáky stalo přibližně 16 tisíc mladistvých.

Loni americký prezident Barack Obama vydal pro Jižní Súdán částečnou výjimku ze zákona o prevenci dětských vojáků z roku 2008. Tento krok umožnil Spojeným státům nadále poskytovat Jižnímu Súdánu vojenskou pomoc "na podporu mírového procesu" v zemi, uvedla AP.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist