Německý ministr vnitra Thomas de Maiziére (CDU) chce zákaz muslimské burky na většině veřejných míst. Na požadavku se v pátek shodl se zemskými ministry vnitra za konzervativní formaci CDU/CSU. Společně také hodlají posílit bezpečnostní síly o dalších 15 000 členů. De Maizière je i proti trvalé dvojí státní příslušnosti, informovala agentura DPA a web Spiegel Online.

Jednání konzervativních ministrů vnitra podpořilo navýšení počtu příslušníků celostátních i zemských bezpečnostních sil o 15 000 lidí do roku 2020. "Potřebujeme více policistů, nejen na ulicích, ale i u počítačů a u zvláštních sil," řekl de Maiziére. Bezpečnostní složky mají také dostat lepší vybavení, včetně nových zbraní a ochranných vest. Zároveň je třeba posílit pravomoce zpravodajských služeb, uvedli ministři na tiskové konferenci. Tyto požadavky budou patrně i jedním z témat CDU/CSU v kampani před nadcházejícími parlamentními volbami, napsal Spiegel Online.

"Shodli jsme se, že chceme i právně předepsat příkaz ukazovat tvář tam, kde je to nezbytné pro soužití naší společnosti - za volantem, na úřadech, ve školách, ve veřejných službách, u soudu," řekl de Maizière o jednání se zemskými ministry vnitra. Zákaz zakrývání obličeje má platit i pro demonstrace, školky a pasové kontroly. Odmítnutí burky prý nemá nic společného s bezpečností, ale se sociální soudržností.

Němečtí konzervativní ministři vnitra chtějí také zrušit stávající pravidla týkající se dvojího občanství. "Jsem pro to, aby se člověk nakonec přihlásil k jednomu občanství. Dlouhodobě by neměl mít dvojí," prohlásil de Maizière.

Do roku 2014 se stávali v Německu narozené děti cizinců německými občany a jen zpočátku měli i státní příslušnost rodičů. Mezi 18 a 23 lety se většina z nich musela rozhodnout, jaký jeden pas si ponechá. Od prosince 2014 mohou mít tyto děti trvale německou i cizí státní příslušnost odvozenou od rodičů.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist