Přes 70 civilistů bylo za posledních 24 hodin zabito v severosyrském městě Aleppo a okolí. Armáda věrná prezidentu Bašáru Asadovi a jeho spojenecké ruské síly zintenzivnily podle agentury AFP údery na pozice povstalců v Aleppu a sousední provincii Idlib.

Kurdské síly v Iráku v neděli oznámily úspěch v postupu proti radikálům z Islámského státu. Při ranní operaci se jim podle oficiálního prohlášení Kurdské regionální bezpečnostní rady citovaného agenturou AP podařilo získat kontrolu nad pěti vesnicemi východně od Mosulu. Cílem je zvýšit tlak na Mosul, který drží islamisté.

Nejméně 15 lidí v neděli také zahynulo v Sýrii při výbuchu nálože v jednom autobusu u hraničního přechodu do Turecka, uvedla exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR). Podle ní se jednalo o útok pumového sebevraha, který dále zranil 25 osob. Autobus vezl bojovníky do Sýrie.

Boje na severu Sýrie se v současnosti soustřeďují na jih a jihovýchod Aleppa. Syrská armáda podporovaná bojovníky z Íránu, Iráku a z libanonského Hizballáhu tam čelí spojeným silám rebelů a džihádistů z Fronty dobytí Sýrie (bývalé an-Nusry, která je odnoží al-Káidy).

Na různých místech města Aleppo v neděli podle Reuters opět vypukly těžké boje poté, co rebelové zaútočili na dvě pozice vládních sil. Vzbouřenci včetně islamistických skupin zahájili útok na vojenskou základnu a rezidentskou čtvrť na jihu odpálením auta s výbušninami. Poté na severozápadě města napadli vojenské stanoviště v cementárně. Armáda se spojenci krátce před útoky rebelů obsadila několik budov na jihovýchodě Aleppa.

Nejméně 51 civilistů, z toho čtyři děti, bylo v sobotu usmrceno v městě Aleppo a ve stejnojmenné provincii při střelbě mezi vládními vojáky a rebely, sdělila Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která situaci v Sýrii sleduje z Británie a prohlašuje, že má v Sýrii síť informátorů. Dalších 22 civilistů zahynulo v provincii Idlib a jejím stejnojmenném správním středisku.

Řada z nich se stala obětí náletů, které provedly Asadovy jednotky a ruské síly, jež Asada podporují. Letecké útoky se zaměřily na tři města a jednu vesnici v oblasti západně od Aleppa, uvedla SOHR.

Zintenzivnění úderů na Idlib se dá vysvětlit faktem, že tato provincie (sousedící s Aleppem) je zásobárnou bojovníků pro Frontu dobytí Sýrie, citovala AFP šéfa SOHR Ramího Abdara Rahmána. Ten zdůraznil, že boje v obou provinciích pokračují i v neděli.

%insert_attachment[64444980] priloha.html%

Syrská armáda v minulých týdnech obklíčila povstalci ovládanou východní část Aleppa a uvnitř se ocitlo bez dodávek potravin přes 200 tisíc lidí.

Rebelům, kteří jsou pod neustálými údery ruského a syrského letectva, se minulou sobotu po třech týdnech podařilo obklíčení prolomit a zahájit protiofenzivu. Oběma stranám pak přibyly ve městě a jeho okolí posily.

Při jedné vojenské operaci v severním Iráku u Mosulu proti džiháditům IS byl zabit jeden kurdský novinář a další zraněn, uvedla televizní stanice Kurdistan TV, pro kterou pracovali. Zasáhl je výstřel z minometu vypálený na vesnici, ze které kurdští bojovníci nedávno vyhnali oddíly IS.

Související