Pákistánští právníci v úterý budou v celé zemi bojkotovat veškerá soudní stání na protest proti pondělnímu atentátu v Kvétě. Při sebevražedném útoku, při němž byla zasažena nemocnice, tam zahynulo podle nejnovější bilance 74 osob a přes 110 lidí bylo zraněno. Podle agentury Reuters bylo až 60 obětí z řad právníků, kteří přišli uctít kolegu zavražděného krátce předtím.

V Kvétě a dalších městech provincie Balúčistán zůstaly v úterý na protest proti útoku zavřeny obchody, podniky, školy a univerzity. Tamní vláda vyhlásila třídenní smutek.

Do boje proti teroru se pouští i Facebook či Twitter. Uživatelům se statusem o šaríe pustily varovné video - čtěte ZDE

V kvétské nemocnici bylo ve chvíli útoku asi 200 lidí, kteří se přišli rozloučit s mrtvým advokátem Bilálem Anvarem Kásím. Podle pondělních zpráv přišlo o život 70 lidí, v nemocnici do úterý podlehli zraněním další čtyři.

"Advokáti celé země budou v úterý bojkotovat soudní řízení na znamení protestu proti zabití advokáta v Kvétě," uvedlo v prohlášení sdružení pákistánských advokátů.

Pákistánský generální prokurátor Aštar Ausaf Alí na protestním shromáždění před budovou nejvyššího soudu v Islamábádu řekl, že ti, kdo útočí na nemocnice, v nichž jsou děti, ženy a pacienti, kteří potřebují léčbu, jsou "slabí a ubozí".

Kvéta je střediskem provincie Balúčistán, která hraničí s Íránem a s Afghánistánem, je bohatá na ropu, ale sužuje ji sektářsky motivované násilí, útoky ozbrojenců hnutí Tálibán i kmenové spory.

K pondělnímu útoku se přihlásila frakce Tálibánu Džamáate Ahrár a po ní Islámský stát. Agentura Reuters k tomu napsala, že o pachatelích panují pochybnosti. IS ve svém prohlášení sdělil, že "mučedník z IS odpálil pás s výbušninami na shromáždění zaměstnanců ministerstva spravedlnosti a pákistánských policistů v Kvétě". Ředitel střediska pro výzkum a bezpečnostní studia v Islámábádu Imtiáz Gul ale prohlásil, že je toto tvrzení "velmi nepřesvědčivé".

Muhammad Ámir Raná, který vede pákistánský ústav pro mírová studia, řekl, že přihlášení Džamáate Ahrár je mnohem důvěryhodnější. Připomenul, že se tato skupina přihlásila k blízkovýchodnímu vedení IS v roce 2014, avšak později se přiklonila k Tálibánu. "Vždy, když spáchali útok, přihlásili se k němu nezávisle na IS," sdělil Raná. USA minulý týden tuto skupinu zařadily na seznam teroristických organizací.

Související