Nejméně 63 lidí v pondělí zahynulo a sto až dvě stě dalších utrpělo zranění při sebevražedném pumovém útoku, jímž byla zasažena nemocnice v jihopákistánském městě Kvéta. Informovaly o tom tiskové agentury s odvoláním na sdělení úřadů a zdravotníků.

Podle agentury DPA je mrtvých už 66. Počet zabitých se zřejmě ještě zvýší vzhledem k množství zraněných, z nichž někteří jsou v kritickém stavu. Ke zločinu se zatím nikdo nepřihlásil.

Aktuální údaje o počtu obětí na životech vycházejí z informací regionálního ministerstva zdravotnictví a nemocnic v Kvétě, kam byli mrtví i zranění převezeni. V nemocnici, u níž sebevrah zaútočil, podle DPA zatím napočítali 46 mrtvých, ve vojenské nemocnici jich registrují 18 a ve třetím zdravotnickém zařízení dva.

Nálož vybuchla ve chvíli, kdy se shromáždili hosté pohřbu prominentního právníka Bilála Anvara Kásího, který byl v pondělí v Kvétě zastřelen. Mezi více než stovkou účastníků pohřbu byli podle sdělovacích prostředků hlavně právníci a novináři.

K atentátu se zatím nepřihlásila žádná z radikálních skupin, které působí v provincii Balúčistán, jehož je Kvéta správním střediskem. Policie uvedla, že nálož aktivoval sebevražedný atentátník. Bezpečnostní síly předpokládají, že v pozadí je skupina Laškare Džhangvi (Džhangviho armáda).

Laškare Džhangvi je sunnitské seskupení obviněné ze série atentátů proti šíitům v roce 1990 a z pozdějších útoků proti křesťanům. Tato skupina, která je napojená na teroristickou síť Al-Káida, má na svědomí smrt tisíců lidí. Pojmenována je po sunnitském duchovním Haku Navázu Džhangvim, který vedl v 80. letech minulého století protišíitské nepokoje a zabit byl v roce 1990.

Kásí byl zastřelen ráno, když jel do soudní budovy. V Kvétě v poslední době přibylo útoků mířených na konkrétní osoby. Připisuje se to jednak zvyšování kriminality, jednak činnosti separatistů. Motiv útoku na Kásího zatím není jasný. 

Stejně tak ještě není zcela jisté, zda spolu oba útoky souvisely. Policie ale uvedla, že exploze sebevraha byla plánovaným útokem.

Balúčistán hraničí s Íránem a s Afghánistánem, je bohatý na ropu, ale sužuje jej sektářsky motivované násilí, útoky ozbrojenců hnutí Tálibán i kmenové spory.