Arabské a kurdské oddíly porazily radikály z Islámského státu (IS) v severosyrském městě Manbidž. O strategicky položené město ležící poblíž turecké hranice se bojovalo měsíce. O úspěchu povstaleckých skupin v sobotu informovala exilová organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR). Oznámila také, že při těžkých bojích o další severosyrské město Halab za týden padlo přes 500 vojáků a povstalců.

Islámský stát Manbidžem, který leží v provincii Halab, dopravoval ke svým oddílům a do svého sídla ve městě Rakka posily a také materiál. Do ofenzivy proti němu byla nasazena koalice, která si říká Demokratické síly Sýrie (SDF) a jejíž hlavní složkou jsou kurdské milice. Osvobozovacím jednotkám v boji pomáhala mezinárodní letecká koalice vedená Spojenými státy a také specialisté americké armády, kteří pomáhali boj koordinovat.

"Jednotky SDF od soboty kontrolují Manbidž, pročesávají jeho centrum a hledají poslední radikály, kteří jsou ještě ve městě," oznámila SOHR.

Ofenziva byla zahájena 31. května. Příslušníci SDF začali obsazovat vesnice v okolí a 23. června ohlásili, že jsou na okraji města. Jejich postup se pak kvůli těžkému odporu IS zpomalil.

SOHR v sobotu oznámila, že ve městě jsou stále ještě skupinky IS. Agentura Reuters informovala, že dobyvatelé mají v rukou asi 90 procent města.

V Manbidži kdysi žilo sto tisíc obyvatel, Kurdů i Arabů. IS město obsadil v lednu 2014 a učinil z něj centrum nelegálního obchodu s uloupenými archeologickými památkami.

SDF se zformovaly na popud USA. V řadách této koalice je podle odhadu 25 tisíc lidí. Asi pětina z nich jsou Arabové a zbylí pak Kurdové, kteří patří ke kurdským milicím YPG.

Zmocněnec amerického prezidenta Baracka Obamy pro boj s IS Brett McGurk v červnu řekl, že dobytím Manbidže se otevře cesta pro boj o hlavní stan IS v Sýrii, o Rakku.

Těžké boje pokračují také o město Halab, rozdělené na povstaleckou a vládní část. SOHR v sobotu oznámila, že za týden padlo na obou stranách fronty přes 500 bojovníků a vojáků. "Většina mrtvých jsou povstalci, kteří zemřeli při leteckém bombardování," oznámila SOHR.

Podle agentury Reuters tam povstalci bojují o vojenskou akademii ve čtvrti Ramúsa. Jejím obsazením by odřízli vládní část města od přístupové trasy z jihu od Damašku. Povstalci by se také dostali ke zbrojním skladům v komplexu. Rebelové už v pátek hlásili, že obsadili dělostřeleckou akademii, ale syrská armáda tvrdí, že tento útok odrazila.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

SOHR uvádí, že povstalci v pátek vybojovali část dělostřelecké akademie a nyní bojují o zbytek tohoto objektu a také o akademii letectva. Syrská televize ohlásila, že je z bojiště v Ramúse slyšet palba a výbuchy a že nad ním přelétávají letadla. Na místo prý dorazily armádní posily a vojsko uzavřelo hlavní silnici, aby chránilo civilisty před postupujícími povstalci.

Povstalecké oddíly se snaží na jihu prorazit armádní blokádu a získat přístup ke spojencům v západní Sýrii. Armáda udržuje Halab v obležení od července. Halab býval průmyslovým srdcem Sýrie a podle pozorovatelů by bylo jeho dobytí velkým povzbuzením pro režim prezidenta Bašára Asada.