Jihosúdánská vláda v pátek odsouhlasila rozmístění mezinárodních mírových sil na svém území. Tento krok má přispět k utišení ozbrojeného konfliktu sužujícího zemi. Podle agentury AP si vláda neklade žádné předběžné podmínky. Její zástupci se tak vyjádřili na pátečním jednání v etiopské metropoli Addis Abebě.

Rozsah a délka mise mají být ještě projednány. Již v červenci schválila plán na rozmístění vojáků v Jižním Súdánu Africká unie (AU). Podílet se na misi mají Etiopie, Keňa, Rwanda, Súdán a Uganda.

Situaci v Jižním Súdánu komplikuje od roku 2013 konflikt mezi příznivci prezidenta Salvy Kiira a viceprezidenta Rieka Machara, který byl nedávno sesazen.

Oba nedávno vyhlásili příměří, ale Machar se i se svými jednotkami stáhl z Juby a vyčkává na dohodu o detailech příměří. Žádá sestavení společného armádního velení a policejní jednotky na zajištění bezpečnosti v Jubě.

Machar byl Kiirovým velkým protivníkem a dřívějším povstaleckým vůdcem. Od roku 2014 panovalo mezi oběma muži a jejich příznivci příměří; to však narušily letos v červenci nové boje. Ty vyhnaly tisíce lidí z jejich domovů.

Související