Manželka republikánského kandidáta na prezidenta Donalda Trumpa a bývalá modelka Melania Trumpová odmítla nařčení, že v devadesátých letech pracovala ve Spojených státech nelegálně. 

"Vždy jsem jednala v souladu s přistěhovaleckými zákony a neporušovala vízová pravidla," napsala v prohlášení rodilá Slovinka a zprávy, které její příjezd do USA zpochybňují, označila za "falešné" a "jednoduše nepravdivé".

Na nejasnosti ohledně tehdejšího pobytu imigrantky ze Slovinska upozornil server Politico. Ten informoval o tom, že sama Trumpová uvedla, že do USA přišla v roce 1996. Nedávno zveřejněné akty Trumpové, jež publikoval bulvární deník New York Post, ovšem pochází z roku 1995.

Také washingtonský zpravodaj BBC Gary O'Donoghue zdůraznil, že tato časová nesrovnalost vyvolává otázky o tehdejším přistěhovaleckém statusu Trumpové a o tom, zdali měla pracovní povolení.

Záhadnosti kolem víz

Melania Trumpová (tehdy Knavsová) v minulosti přiznala, že v USA pobývala na vízum H1-B. Přesný typ víza ale nyní odmítli komentovat tvůrci Trumpovy kampaně. Mluvčí kampaně Hope Hicks nicméně v e-mailové odpovědi ujistila, že "Melania dodržovala všechna příslušná pravidla a nyní je pyšnou občankou Spojených států".

Toto "ujištění" má ale jednu zásadní trhlinu.

%insert_attachment[64444980] priloha.html%

Trumpová řekla, že se každých několik měsíců musela vracet do rodného Slovinska, aby obnovila své povolení k pobytu. "Prostě dodržujete pravidla. Dodržujete zákon. Každých několik měsíců musíte letět zpátky do Evropy a nechat si orazítkovat víza. Po několika vízech jsem v roce 2001 získala zelenou kartu."

Vízum H1-B, o kterém se Melania zmínila, ale platí na tři či dokonce na šest let. Do Evropy by se tak pravidelně po několika měsících vracet nemusela. Taková povinnost se vztahuje na jiný druh víz. Platí zejména pro turistická víza typu B-2 a B-1, tedy víza pro lidi, kteří se na území USA chystají vstoupit kvůli byznysu.

Na stranu Trumpové se postavil Paolo Zampolli, majitel modelingové agentury, pro kterou tehdy pracovala. "Melania pro naši agenturu vždy pracovala legálně. Vždy měla vízum. Je velmi jednoduché a běžné získat platná víza pro modelky.

Věřte mi, o tomto bych nelhal. Myslíte, že by takové obchodní společnosti jako Nordstrom, Macy's nebo Saks zaměstnaly modelku, která by na území pobývala nelegálně?" 

Trumpovy náročné dny

Pochybnosti o legálním přistěhovalectví Trumpové jsou obzvláště citlivé pro samotného Trumpa, který opakovaně kritizuje imigranty a na ilegálním přistěhovalectví v podstatě postavil svoji kampaň. Přistěhovalce z Mexika neváhal označit za sexuální násilníky. Všem muslimům chce pro změnu zakázat vstup do USA a na hranicích s Mexikem plánuje vystavět zeď.

Realitní magnát má za sebou vůbec velmi náročné dny. Kromě zveřejnění nahých fotek své ženy ztrácí kvůli svým nedávným výrokům podporu některých členů Republikánské strany a sponzorů.

Ani pro Melanii Trumpovou se nejedná o zdaleka první potíže. Zřejmě největší rozruch způsobila její řeč na nominačním sjezdu republikánů, jež byla naprosto zjevně okopírovaná od současné první dámy Michelle Obamové.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist