Zemědělci poškození suchem dostanou dalších 600 milionů korun. Na středečním jednání o tom rozhodla vláda, na Twitteru o tom informoval ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Celkově by tak odškodnění mělo dosáhnout 1,2 miliardy korun. Mluvčí ministerstva Markéta Ježková již dříve uvedla, že jenom zemědělci v živočišné výrobě by měli navíc získat 500 milionů korun.

Vláda na jaře uvolnila 300 milionů korun ze své rozpočtové rezervy, dalších 300 milionů přidalo ministerstvo. Nyní doplní dalších 600 milionů korun. "Předpokládáme, že peníze zemědělci dostanou v říjnu," uvedl už dříve Jurečka. Podle Ježkové půjde 500 milionů korun pro zemědělce v živočišné výrobě, dalších 100 milionů korun pak například pro pěstitele ovoce, zeleniny, okrasných nebo ovocných školek.

Sumu doporučil ministrovi na konci června k přerozdělení i sněmovní zemědělský výbor. Vláda na začátku června uložila Jurečkovi, aby začal hledat spolu se svými kolegy nové způsoby řešení krizové situace v živočišné výrobě, ovocnářství a vinařství.

Mluvčí Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) Vladimíra Nováková ČTK řekla, že SZIF přijal od zemědělců v období příjmu žádostí od 13. do 28. června více než 3600 požadavků na dotační program v celkové výši zhruba 1,2 miliardy korun.

Jurečka se snaží prosadit také zvýšení vratky z pohonných hmot pro zemědělce, tzv. zelenou naftu. Vládní koalice odsouhlasila, že v příštím a přespříštím roce osvobodí dotace do živočišné výroby od daně z příjmů. To by mělo zemědělcům přinést 2,1 miliardy korun.

Kromě škod způsobených suchem trápí zemědělce v živočišné výrobě cenová krize na trhu s mlékem, vepřovým masem a vejci. Vejce se podle ministerstva dovážejí z Polska za dumpingové ceny. Mléko prodávají zemědělci za podnákladové ceny, na evropském trhu je ho i kvůli zavedení ruského embarga na dovoz potravin přebytek.