Turkmenská vláda má problém. Musela omezit přístup k zahraničním měnám jak pro obyčejné občany, tak pro místní společnosti. Valut je totiž málo, informovala agentura Reuters s odvoláním na turkmenské podnikatele žijící v zahraničí.

Jedna z nejuzavřenějších zemí světa získává valuty z prodeje zemního plynu. Do roku 2008 šla naprostá většina vývozu do Ruska. Bylo to kolem 50 miliard kubíků ročně. Krize snížila objemy na 10 miliard, a loni dokonce na čtyři miliardy. Na počátku letošního roku skončil vývoz do Ruska úplně. Gazprom jednostranně ukončil smlouvu a obvinil přitom Ašchabád z "úmyslného vytváření podmínek pro ukončení platnosti smlouvy". Gazprom však vždy trval na dodržování smluv.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se