Pokud se v aktuální pátrací oblasti nepodaří najít trosky letadla malajsijských aerolinií, bude pátrání v Indickém oceánu zastaveno. Letadlo s 239 lidmi na palubě zmizelo v březnu 2014 při letu z Kuala Lumpuru do Pekingu. Kromě Malajsie stroj hledá také Čína a Austrálie a ukončení pátrání v pátek oznámil malajsijský ministr dopravy po setkání s protějšky z obou zemí.

"Protože nemáme žádné nové důkazy, rozhodly Malajsie, Austrálie a Čína zastavit pátrání, jakmile bude dokončeno prohledání oblasti 120 tisíc kilometrů čtverečních," sdělil ministr Liow Tiong Lai. Prohledat podle něj zbývá ještě 10 tisíc kilometrů čtverečních.

Ministr také řekl, že objeví-li se v budoucnu nové informace, díky nimž by bylo možné trosky letadla identifikovat, zváží se další kroky. V prohlášení všech tří ministrů se přiznává, že "pravděpodobnost nalezení letadla je malá". Příbuzní lidí, kteří byli na palubě, považují slovo "pozastavení" za eufemismus, protože úřady ve skutečnosti podle nich již hledání vzdaly.

"S rozhodnutím pozastavit hledání nebudu nikdy souhlasit. Určitě proti tomu budeme protestovat, malajsijské vládě už nedůvěřuji. Ať tomu říkají pozastavení nebo ukončení, je to konec pátrání. Když to pozastavují, tak kdy znovu začnou a proč to potřebují přerušit? Musejí to vyjasnit a podat přesvědčivé vysvětlení, a ne nás udržovat v nevědomosti," cituje agentura AP Číňana Čang Čchiena, jehož manželka byla mezi cestujícími.

Jeho krajanka Taj Šu-čchin měla v letadle pět příbuzných. "Čekali jsme, že to přeruší. Rozčiluje nás to, budu žádat, aby pokračovali v hledání," řekla.

"Porušují sliby, které dali příbuzným. S penězi, jež se na pátrání utratily, by se dalo koupit nové letadlo, ale v přepočtu na lidské hodnoty je to velmi málo," řekl Ťiang Chuej, který přišel při katastrofě o matku.

Mezi 239 osobami na palubě byli hlavně občané Číny, Malajsie a Austrálie.

Vyšetřovatelé se domnívají, že letadlo se na cestě z Kuala Lumpuru obrátilo a spadlo západně od Austrálie do Indického oceánu, kam se také soustředilo pátrání. Liow v pátek přiznal, že v oblasti panuje velmi špatné počasí, které hledání ztěžuje a při němž bylo poškozeno používané zařízení. Pátrací akce podle něj skončí zřejmě do prosince.

Původně se předpokládalo, že vymezené území bude prohledáno do poloviny letošního roku. Australský úřad pro bezpečnost dopravy, který operaci vede, v červnu oznámil, že se pátrací operace prodlužuje do srpna. Zatím bylo vyplaveno pouze několik kusů trosek, které podle expertů pocházejí ze zmizelého boeingu, a to na ostrově Réunion, v Jihoafrické republice, v Mosambiku a na Mauriciu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist