Francouzský premiér Manuel Valls ve středu využil zvláštní ústavní pravomoci k definitivnímu prosazení reformy zákoníku práce bez hlasování parlamentu.

Reforma, která zaměstnavatelům usnadní přijímání i propouštění zaměstnanců, podle premiéra podpoří tvorbu pracovních míst i konkurenceschopnost francouzské ekonomiky. Plány na reformu však vedly k rozsáhlým protestům po celé Francii.

Valls při středečním závěrečném projednávání reformy podle očekávání opět použil zvláštní ústavní pravomoci, aby se vyhnul zamítnutí změn zákonodárci. Nový zákoník práce tak nyní vstoupí definitivně v platnost, pokud zákonodárci do čtvrtka nevysloví vládě nedůvěru. To je však považováno za nepravděpodobné, napsala agentura DPA.

Zmírnění ochrany zaměstnanců podle vlády povzbudí podniky k přijímání nových pracovníků. Kritici však tvrdí, že reforma umožní zaměstnavatelům obcházet zaměstnanecká práva.

Cílem vlády je zpružnit pracovní trh a snížit vysokou nezaměstnanost. Prezident François Hollande slíbil, že se příští rok nebude ucházet o druhý prezidentský mandát, pokud počet lidí bez práce nezačne vykazovat stabilní sestupný trend.

Související