Turecká vysokoškolská rada (YÖK) zakázala ve středu až do odvolání všem akademickým pracovníkům cestovat do zahraničí. Odvolala rovněž čtyři univerzitní rektory, informovala státní agentura Anadolu. Devět set lidí ve středu muselo opustit řady turecké policie. Čistky po zmařeném pokusu o převrat z minulého týdne se po celém Turecku dotkly ve státních institucích už více než 50 000 lidí, kteří skončili ve vazbě, přišli o práci nebo o svou funkci. Podle organizace Amnesty International úřady zakročily i proti médiím a novinářům.

Už v úterý turecké ministerstvo školství propustilo 15 200 svých zaměstnanců a odebralo licence 21 tisícům učitelů pracujících v soukromých institucích. YÖK týž den nařídila 1 577 děkanům státních i soukromých univerzit v zemi, aby podali rezignaci.

Podle středečního vyjádření nejvyššího dozorového orgánu nad tureckým vysokým školstvím by měly univerzity okamžitě zpět do vlasti povolat všechny své zaměstnance, kteří v současnosti v cizině už pobývají. Rektory YÖK vyzvala, aby prověřili členy svých akademických sborů kvůli jejich možnému napojení na hnutí duchovního Fethullaha Gülena. Čtyři univerzitní rektory zároveň YÖK ve středu odvolala.

Gülena turecká vláda a prezident Recep Tayyip Erdogan obviňují ze zosnování pátečního pokusu o puč. Duchovní, který dlouhodobě pobývá v USA, obvinění odmítl a naznačil, že neúspěšný převrat mohl zinscenovat sám Erdogan, který si chtěl upevnit moc v zemi.

Turecké úřady po pokusu o převrat zahájily rozsáhlé čistky ve státních institucích. Jejichž cílem je zbavit se údajných Gülenových příznivců. Dotkly se už více než 50 tisíců vojáků, policistů, soudců, státních zástupců, učitelů a státních úředníků, kteří byli zatčeni, vyhozeni z práce nebo odvoláni ze svých funkcí.

Ve středu turecká policie zbavila funkcí dalších devět set policistů. Z ministerstva mládeže a sportu muselo ve středu odejít 245 zaměstnanců. Přidali se tak ke dvěma tisícům pracovníků, kteří museli podle ministra Akifa Kiliçe rezort opustit v uplynulých dnech.

Organizace na ochranu lidských práv Amnesty International kritizovala tvrdý zákrok proti údajným příznivcům Gülena. Po státních zaměstnancích se vláda prý nyní zaměřila na potlačení svobody médií.

Úřady podle AI zablokovaly přístup k více než dvaceti zpravodajským stránkám, zrušily akreditace 34 novinářů a na jednoho novináře kvůli způsobu, jakým o nezdařeném pokusu o převrat informoval, dokonce vydaly zatykač. Podle některých zpráv úřady loajální vládě a prezidentovi Erdoganovi zrušili také licence 25 mediálních domů. Organizace se síldem v Londýně vyzvala Turecko, aby respektovalo během vyšetřování puče svobodu tisku.

Rozsáhlé čistky v Turecku ve středu kritizovala prostřednictvím svého mluvčího Steffena Seiberta také německá vláda. Turecký právní stát je podle Berlína v ohrožení. "Denně přibývají nová a nová opatření, která odporují právnímu státu a zásadu přiměřenosti pouští ze zřetele," uvedl Seibert.

V Ankaře mezitím zasedla za účasti prezidenta Erdogana, premiéra Binaliho Yildirima, klíčových ministrů turecké vlády a velitelů armády Národní bezpečnostní rada (MGK). Následovat bude zasedání kabinetu. Na jednání by mělo padnout blíže neupřesněné "důležité rozhodnutí".

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist