Pokus o převrat v Turecku zemi oslabí a destabilizuje. "Tedy i jižní křídlo aliance," domnívá se bývalý náčelník českého generálního štábu Jiří Šedivý. Fakt, že puč jeho organizátorům nevyšel, podle generála ještě nic neznamená. "Turecko v každém případě čeká ostrý boj o držení moci. A ten je vždy spojen s nemalými riziky pro vývoj a směřování této pro nás důležité spojenecké země," říká v rozhovoru.
Co to znamená, když se část druhé nejsilnější armády v NATO (po americké) pokusí o státní převrat?
Stále ještě v tuto chvíli nevíme, jaké jsou anebo byly skutečné záměry či motivy vojáků, kteří šli do převratu. Tohle je opravdu velmi důležité vědět. Proklamace o svobodě a návratu k právu mohou být jen proklamace. Nechci předjímat, ale nepokoje v Turecku by mohly na určitou dobu oslabit jižní křídlo NATO.
Na druhé straně je fakt, že Turecko už delší dobu směřuje k vyšší úrovni islamizace - to je evidentní. NATO, ale i Evropská unie měly kvůli tomu s Tureckem v poslední době dost rozepří a problémů.
Na co narážíte?
Třeba na skrytou a velmi specifickou spolupráci Turecka s Islámským státem. Tahle jeho pozice nebyla a není ani trochu jasná. Myslím tím i "překlápění" některých pravomocí a zvyklostí islámu do vedení Turecka - i to je nabíledni. Turecký prezident Erdogan to ostatně opakovaně naznačoval.
Jen připomínám, že armáda byla v moderní historii Turecka vždy strážcem demokratického odkazu prvního tureckého prezidenta Kemala Atatürka. Ten spoléhal na to, že vedení Turecka bude vždy v sekulárních, a tudíž ne náboženských rukou. A zárukou toho měla být armáda. Byla to ostatně v minulosti několikrát právě ona, která stála za státním převratem v Turecku, aby zabránila odklonu od Atatürkova odkazu a nástupu islamismu.
Asi zatím jen těžko říct, zda tomu tak bylo i nyní. Prezident USA Barack Obama už každopádně vyjádřil svému tureckému protějšku Erdoganovi podporu.
Barack Obama se už několikrát ohledně vývoje na Blízkém a Středním východě šeredně spletl a podepsal se na řadě chyb. Mnohým procesům v této části světa a do jisté míry i Evropy nerozumí, takže to pro mě v tuto chvíli nic neznamená. Nic jiného nemohl koneckonců ani prohlásit.
Pokus o převrat v Turecku tuto zemi každopádně na určitou dobu silně destabilizuje, oslabí. A jak už jsem zmínil - tudíž i jižní křídlo aliance. Fakt, že puč jeho organizátorům nevyšel, ještě nic neznamená. Turecko v každém případě čeká ostrý boj o udržení moci. A ten je vždy spojen s nemalými riziky pro vývoj a směřování této pro nás důležité spojenecké země.
V hodnocení převratu jste zjevně dost opatrný.
Protože neznám motivy pučistů a zároveň se obávám zjevného příklonu Turecka k islamismu. A to pomíjím mnohaleté spory a boje o práva kurdské menšiny v Turecku. Důležité je vědět i to, že nehledě na poměrné nedávné vojenské převraty v Turecku jeho členství v NATO to nikdy neohrozilo. Mluvím ale o převratech, jejichž ústředním motivem bylo zachování Atatürkova demokratického odkazu země, jak už jsem zmínil. Deklarace pučistů o znovunastolení demokracie a práva nemusejí být pravdivé. Jak to ve skutečnosti s jejich motivy bylo, tak na to si musíme ještě počkat.
Opatrný jsem ohledně hodnocení převratu v Turecku konečně i proto, že před dvěma či třemi lety to byl právě prezident Erdogan, který stál za rozsáhlou čistkou ve vedení turecké armády, aby tím omezil její moc a eliminoval vliv vojáků na politické směřování země. Podle mne to byl jasný krok směrem k politicko-náboženskému (islámskému) řízení země... Krok k odklonu od Atatürkova odkazu. Ani na to v této chvíli nezapomínejme.
Evropa se zjevně řítí do složitých a možná nebezpečných časů. Vlivný člen unie Velká Británie ji opouští, byť zůstává v NATO. Turecko by zase do unie rádo vstoupilo, ale jsme svědky vojenského převratu. Opravdu může být jižní křídlo aliance výrazně oslabeno, jak říkáte?
Jestliže budou spory o vedení Turecka rychle vyřešeny, tak to jih aliance nijak neoslabí, neohrozí. V tom případě by se nic nebezpečného pro starý kontinent nestalo. Pokud vývoj v Turecku nabere demokratický a z hlediska vedení země i sekulární vývoj, tak to pozice Turecka v NATO může naopak ještě posílit.
Ale opět - za vlády prezidenta Erdogana a ještě předtím jako premiéra byly mezi Tureckem na jedné straně a unií s aliancí na straně druhé stále zjevnější a opakované rozpory.
Například?
Turecko třeba jako náš spojenec velmi dlouho odmítalo poskytnout alianci leteckou základnu v jejím boji proti Islámskému státu. A stejně tak nepovolilo pokračování námořní mise, která měla monitorovat a zároveň zastavit migrační vlnu z Turecka do Evropy. Prezident Erdogan se choval a stále chová ne zcela logicky a ne zrovna jako nejlepší spojenec. Erdogan pro mě není úplně čitelná osobnost. A mám-li to vzít z jedné vody, tak Turecko se za jeho vlády dostává do stále většího područí islámu. Pokud tedy zůstane prezidentem - a vše tomu nasvědčuje -, islám bude mít stále větší slovo ve směřování Turecka. Tedy země, která je velmi důležitým členem NATO a naším spojencem.
Jak se vám osobně jako náčelníkovi českého generálního štábu spolupracovalo s tureckými vojáky?
To se ale bavíme o poněkud jiné době (1998 až 2002 – pozn. red.). Tamní generalita na mě dělala vždy ten nejlepší dojem. Jak ale říkám, to bylo ještě před Erdoganem a jeho klikou, která v poslední době tvrdě potlačuje jakoukoliv kritiku. Erdogan není v mých očích ani zdaleka ideální demokrat. Ale k věci - v době, kdy jsem velel české armádě, sehrávala ta turecká pozitivní roli ve vývoji země. Jakkoliv nám to může připadat paradoxní a zvláštní. Přes to všechno zůstávám ohledně vývoje Turecka mírným optimistou.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist